• 2016-04-11

Powrót (do) przyszłości

14 kwietnia Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w ramach projektu Powrót (do) przyszłości przyjrzy się historycznym i współczesnym związkom eksperymentalnej choreografii i sztuki performance. W jego ramach odbędzie się  8 spektakli, 4 spotkania ze współczesną choreografią i sztuką performance, 2 premiery. Kolejne spotkania odbędą się 15 maja, 2 września i 15 października.

„Powrót (do) przyszłości” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powrót (do) przyszłości” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak definiować performance? Czy jest powtarzalny? Jak się do niego przygotować? Jakie znaczenie ma jego dokumentacja? Na czym mogłaby polegać jego polityczna skuteczność? Jak performerzy pracują z cielesnością i jej symbolicznym wymiarem? Jak w swojej praktyce wykorzystują czas i przestrzeń? Jaki wpływ na działanie performera ma bezpośrednia obecność widza? Do udziału w debacie na temat specyfiki działań performatywnych oraz kontekstu, w którym rozwijały się w Polsce i za granicą, zaproszono przedstawicieli młodego pokolenia choreografów oraz artystów i badaczy sztuk wizualnych.

Na program składać będą się pokazy performance’ów tanecznych i dyskusje z udziałem ich twórców oraz wybitnych artystów realizujących prace w obszarze różnych mediów: Janusza Bałdygi, Izabelli Gustowskiej, Józefa Robakowskego i Przemysława Kwieka. Rozmowy poprowadzą kuratorki i autorki tekstów o sztuce: Małgorzata Kaźmierczak, Magdalena Kownacka, Agnieszka Sosnowska i Ewa Tatar.

Prace choreografek i choreografów, które zostaną pokazane w Kaliszu, prezentowane były w teatrach, muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Łączy je odejście od kojarzonej z tańcem scenicznym narracyjności oraz redefiniowanie pojęcia wirtuozerii w kontekście praktyki performerskiej. Obecne jest w nich zainteresowanie działaniem i jego materialnością, statusem performera jako podmiotu i przedmiotu performance’u oraz ekonomiami uważności między wykonawcą a widzem.

Powrót (do) przyszłości
14 kwietnia 2016 roku godz. 18.00
Marta Ziółek   Black on Black / Magdalena Ptasznik  – surfing
12 maja 2016 roku, godz. 18.00
Kasia Wolińska – Hi Mary / Ania Nowak   Excercising Attention 
2 września 2016 roku godz. 18.00
Maria Zimpel – What do you really miss? / Alex Baczyński-Jenkins   premiera
15 października 2016 roku godz. 18.00
Przemek Kamiński   Some Other Things / Agata Siniarska   premiera
Kurator: Mateusz Szymanówka
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Dodaj komentarz