• 2016-04-11

Najsłynniejsze uwertury

15 kwietnia w Filharmonii będzie można usłyszeć najsłynniejsze uwertury w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Jan Miłosz Zarzycki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Miłosz Zarzycki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uwertura, czyli orkiestrowy utwór muzyczny będący wstępem do dzieła sceniczno-muzycznego, np. opery lub baletu, który wykształcił się w XVII wieku. Od połowy XVIII w. uwertury operowe komponowano zazwyczaj w formie sonatowej, poprzedzając tematy muzyczne z wykonywanych oper. Istnieje także uwertura koncertowa – samodzielny gatunek muzyki symfonicznej powstały w XIX w., najczęściej zawierający odniesienia pozamuzyczne (np. tytuł programowy) lub będący utworem okolicznościowym (m.in. uwertura Coriolan Beethovena do tragedii H.J. Collina).

Różnego rodzaju uwertur będzie można wysłuchać podczas jednego z kwietniowych koncertów orkiestry. Będą to formy powstałe na przestrzeni XVIII i XIX wieku. Począwszy od uwertury Mozarta do opery Wesele Figara poprzez wspomnianą uwerturę koncertową Coriolan Beethovena na uwerturze do opery Nabucco Verdiego skończywszy. Będą także uwertury z okresu romantyzmu: Mendelssohna (Hebrydy) i Webera (Wolny strzelec). Polską literaturę muzyczną będzie reprezentować uwertura koncertowa Bajka Moniuszki. W zestawie najsłynniejszych uwertur nie może zabraknąć uwertury Gioacchino Rossiniego.

Jan Miłosz Zarzycki | Najsłynniejsze uwertury
15 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku

Dodaj komentarz