Dobrej drogi

Bonavia serbskiego pisarza Dragana Velikicia, znanego już w Polsce autora powieści Casus Brema i Lufcik, to wielowątkowa, kunsztownie zbudowana i wyciszona proza o życiowych wyborach, poszukiwaniu dla siebie miejsca w świecie i trudnych relacjach między bliskimi osobami.

Dragan Velikić, „Bonavia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dragan Velikić, „Bonavia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Opowiadając o losach kilkorga mieszkańców dawnej Jugosławii i dzisiejszej Serbii, autor prowadzi czytelnika do Belgradu, Budapesztu, Wiednia i San Francisco. Nie unika odniesień historycznych i politycznych, ale mówi przede wszystkim o sprawach międzyludzkich: o powstawaniu i rozpadzie związków, o niespodziewanych spotkaniach, mijaniu się i odchodzeniu, o potrzebie uczuć i o bolesnej niemożności ich zaspokojenia.

Bonavia to nazwa starego i wytwornego hotelu w Rijece, który odegrał ważną rolę w rodzinnej i osobistej historii Dragana Velikicia. Bona via, czyli „dobrej drogi”, to też życzenie kierowane do tych, którzy wyruszają na wędrówkę, i do tych, którzy odchodzą.

Dragan Velikić (ur. 1953 w Belgradzie) – serbski powieściopisarz, dziennikarz i eseista. W latach 1994–1999 był redaktorem belgradzkiego radia B92. Potem przez kilka lat mieszkał za granicą, m.in. w Budapeszcie, Wiedniu, Monachium i Bremie. Jego artykuły ukazywały się w prasie serbskiej („Vreme”, „Danas”, „Reporter”) oraz niemieckiej („Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Zeit”). Od czerwca 2005 do listopada 2009 r. pełnił funkcję ambasadora w Wiedniu (najpierw z ramienia Republiki Serbii i Czarnogóry, a od 2006 Republiki Serbii). W Polsce opublikowano dotychczas dwie jego powieści: Casus Brema (w 2005) i Lufcik (w 2013). Bonavia, mająca już dwa wydania serbskie, ukazała się także w przekładach m.in. w Niemczech, Chorwacji, Słowenii i na Węgrzech.

Dragan Velikić, Bonavia
Przekład: Aleksandra Wielemborek
Premiera: kwiecień 2016 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz