Na czym polegał sukces Dominika Merliniego?

13 kwietnia Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają na wykład z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń zatytułowany Dominik Merlini – architekt stylu Stanisława Augusta.

Dominik Merlini, Pałac na Wodzie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominik Merlini, Pałac na Wodzie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W jaki sposób Dominik Merlini korzystał z dorobku europejskiej architektury swoich czasów? Czy rzeczywiście był wybitnym architektem? A może tylko uzdolnionym dekoratorem? Odpowiedzi na pytania dotyczące nietuzinkowej postaci królewskiego architekta będzie można poznać podczas najbliższego wykładu w Łazienkach Królewskich.

Merlini to jedno z najsłynniejszych nazwisk w sztuce polskiej drugiej połowy XVIII wieku. Nadworny budowniczy dwóch ostatnich polskich monarchów i jednocześnie postać, która zamyka panowanie architektów z pogranicza włosko-szwajcarskiego na terenie ziem dawnej Rzeczypospolitej. Często nazywany był „architektem stylu Stanisława Augusta”. Najbliższy wykład z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń będzie próbą ukazania wielowymiarowości postaci Merliniego i przewartościowania jego związku  z tak zwanym „stylem Stanisławowskim”.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Barbara Arciszewska, absolwentka Courtauld Institute of Art w Londynie i University of Toronto związana na stałe z Zakładem Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Oświeceniowa Republika Marzeń – cykl jest organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Tadeuszem Cegielskim i z prof. Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie serii rozważań ukazywane jest z wielu perspektyw polskie Oświecenie oraz losy i dokonania głośnych postaci XVIII i XIX wieku związanych z Łazienkami Królewskimi.

Dominik Merlini – architekt stylu Stanisława Augusta
Wykład w ramach cyklu Oświeceniowa republika marzeń
13 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Łazienki Królewskie w Warszawie (Pałac na Wyspie)

Dodaj komentarz