• 2016-04-11

Makiety architektoniczne

Od 18 kwietnia przez miesiąc w Atrium Starego Browaru gościć będzie wystawa makiet architektonicznych. Ponad połowa z nich przedstawia Poznań i jego okolice. Wystawa jest otwarta dla publiczności, dodatkowo w każdą sobotę o godz. 11.00, 12.00 i 13.00 będzie ją można zwiedzić z jej autorem, młodym architektem Dymitrem Nowakiem.

„Proces makiet”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Proces makiet”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa składa się z 22 eksponatów, drobiazgowo opracowanych makiet budynków i fragmentów przestrzeni, pieczołowicie przechowywanych latami przez absolwenta Politechniki Poznańskiej Dymitra Nowaka. Wśród nich połowę stanowią obiekty przedstawiające Poznań, m.in. Śródkę, Rynek Bernardyński, okolice Mostu Bolesława Chrobrego, ulicę Klasztorną, Sarnią, wieżowiec w południowo-wschodniej części Poznania. Nie brakuje też makiet z innych części Wielkopolski, jak nagrodzona makieta pt. Bridge Restaurant nad Wartą w okolicy Obornik czy projekt rewitalizacji terenów po górniczych w Kleczewie koło Konina. Ważnym dla autora projektem jest też wykonane z balsy odwzorowanie niezrealizowanego projektu Santiago Calatravy w strefie Zero w Nowym Jorku. Każda z prezentowanych makiet została opatrzona nie tylko komentarzem autora, ale także informacją o skali, czasie, w którym powstawała (od kilku do nawet kilkuset godzin), dacie realizacji i zastosowanych materiałach.

Przygotowana przeze mnie wystawa pokazuje różnorodność podejścia do tworzenia symbolicznych odwzorowań rzeczywistości w trójwymiarze i szybko zmieniającą się technologię ich tworzenia – mówi jej autor, Dymitr Nowak. – Jeszcze niedawno makiety wykonywano ręcznie za pomocą nożyczek, papieru i kleju. Od kilku lat pojawiła się możliwość wycinania i grawerowania laserowego. W najbliższym czasie bardzo popularne staną się drukarki 3D, a to sprawi, że makiety wykonywane ręcznie czy cięte laserem przejdą do historii. Zależało mi, aby pokazać tytułowy proces makiet w przestrzeni odwiedzanej nie tylko przez pasjonatów i studentów, stąd mój pomysł na Stary Browar, który jest niekwestionowaną ikoną architektury i miejscem spotkań wielu osób o szerokich horyzontach – dodaje architekt.

Czym jest makieta?
To symboliczne, poglądowe, trójwymiarowe odwzorowanie rzeczywistości, wykonane zazwyczaj w skali z papieru, kartonu, sklejki, pleksi, balsy i wielu innych materiałów. Często zadaniem makiet nie jest idealne odwzorowanie budynku czy miasta, ale odwzorowanie schematyczne, w celu ukazania proporcji i układu brył oraz dla łatwiejszego zrozumienia przestrzeni, która nas otacza i w której prowadzimy codzienne życie. Makiety mają charakter poglądowy na finalny efekt zrealizowanego projektu. Ze względu na zmniejszoną skalę wielu modeli makiet, aby je oglądać z perspektywy człowieka, czyli takiej, z jakiej na co dzień oglądamy świat, warto nie tylko patrzeć na makietę z góry, ale także pochylić się nad nią tak, by mieć oczy na wysokości podkładu makiety. Wówczas prezentowana przestrzeń nabiera odpowiedniego wymiaru.

Dymitr Nowak, Proces makiet
Od 18 kwietnia do 18 maja 2016 roku
Atrium Starego Browaru w Poznaniu

1 komentarz do artykułu “Makiety architektoniczne”

  1. anna

    B.duże wyrazy uznania dla projektu-samej idei i wykonania przez mlodego i dobrze zapowiadającego się architekta,ktoremu nalezy zyczyć wielu sukcesów w pracy.P.S-przypadkowo,tj.będąc w poblizu,znalazlam sie w Starym Browarze i zaraz zwróciłam uwagę na wyrózniające się makiety P.Dimitra Nowaka.Zaluję,ze nie wiedzialam ,iz osobiście o określonych godzinach oprowadza po wystawie, udzielając informacji(wiem dopiero z niniejszego artykulu w internecie).

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR