• 2016-04-09

Ucho gmachu

12 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie startuje Ucho gmachu, cykl koncertów współczesnej muzyki awangardowej organizowanych przez wspierające instytucję Stowarzyszenie Przyjaciół MNW. Występ każdego wykonawcy będzie skojarzony tematycznie, stylistycznie lub na zasadzie swobodnego nawiązania z wybraną galerią stałą MNW.

„Ucho gmachu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ucho gmachu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najciekawsi polscy wykonawcy muzyki współczesnej – eksperymentalnej, improwizowanej, folkowej, etnicznej i elektronicznej – wystąpią w przestrzeni ekspozycji stałych Muzeum Narodowego w Warszawie: Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. Interdyscyplinarny, oparty na synestetycznym doświadczaniu sztuki projekt jest ukierunkowany na popularyzację aktualnych dokonań w świetle tradycji pozornie odległych dyscyplin artystycznych i odwrotnie – skarbów minionych epok w kontekście muzycznej awangardy.

Do instytucji prezentujących dorobek artystyczny wielu stuleci zaprasza się najczęściej instrumentalistów wykonujących utwory klasyków, także rekonstruujących dawne modele wykonawstwa. Przełamujący ten schemat cykl Ucho gmachu jest kierowany zarówno do odbiorców zaznajomionych z awangardowymi nurtami kultury, jak i do tych zainteresowanych przede wszystkim jej oficjalnym nurtem. Pierwsi będą mieli okazję zweryfikować stereotypy mogące powstrzymywać ich przed regularnym kontaktem z tradycją sztuk wizualnych, ujrzeć muzeum jako atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu, drudzy – w znanym sobie miejscu uczestniczyć w wyjątkowym dźwiękowym zdarzeniu, które być może zachęci ich do nieoczywistych muzycznych poszukiwań.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa. Wszystkie koncerty będą miały charakter otwarty (obowiązują zapisy) i bezpłatny.

  • 12 kwietnia, godz. 20.00 / HATI w Galerii Faras

HATI (Toruń) to duet muzyczny bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych i obiektów z recyklingu, łączący eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Zespół wystąpi w Galerii Faras, gdzie w nowoczesnej, multimedialnej oprawie prezentowana jest jedyna w Europie ekspozycja wczesnochrześcijańskiego malarstwa nubijskiego.

  • 26 kwietnia, godz. 20.00 / Echoes Of Yul w Galerii Sztuki Średniowiecznej

Echoes Of Yul (Opole) to organiczna mieszanka minimal-rocka i doom-metalu zanurzonych w drone’owej atmosferze soundtracków sci-fi i kina noir. Zespołu będzie można posłuchać na żywo w Galerii Sztuki Średniowiecznej, w której prezentowana jest najbogatsza i najbardziej różnorodna kolekcja sztuki tego okresu w Polsce.

  • 17 maja, godz. 20.00 / Akpatok Ensemble w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego

Akpatok (Kraków) to awangardowy i minimalistyczny projekt, który koncentruje się na interakcjach pomiędzy muzyką i naturą, archaicznymi formami dźwiękowego doświadczenia, pustką i bezruchem. Zespół wystąpi w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, w której za podstawę układu dzieł mistrzów dalekiej przeszłości przyjęto konfrontację środowisk artystycznych Południa i Północy.

  • 31 maja, godz. 20.00 / Micromelancolié w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku

Micromelancolié (Gliwice/Kraków) to zapętlone struktury uzyskane z pomocą mikrosampli, dźwięków znalezionych, nagrań terenowych oraz sprzężeń zwrotnych. Projekt zaprezentuje się w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, która jest jedyną w Warszawie tak okazałą i różnorodną ekspozycją twórczości artystycznej ubiegłego oraz obecnego stulecia.

  • 14 czerwca 2016 / wtorek / godz. 20.00 / Berjozkele w Galerii Sztuki XIX Wieku

Berjozkele (Sejny) to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Zespół wystąpi w Galerii Sztuki XIX Wieku, w której najwybitniejsze prace polskich artystów ukazywane są w kontekście arcydzieł sztuki europejskiej.

Ucho gmachu
Od 12 kwietnia do 14 czerwca 2016 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz