• 2016-04-09

Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy

Śmierć na gruszy – dramat Witolda Wandurskiego – stanowi przykład nowatorskiego tekstu w formie ludowej i religijnej przypowieści. Napisany był dla awangardowej formacji teatralnej, jaką był teatr robotniczy – projekt sceniczny Wandurskiego, skierowany do konkretnego widza. Śmierć na gruszy może jednak stać się tekstem wychodzącym daleko poza swoje pierwotne perspektywy i uwarunkowania, w jakich została napisana. Jej twórczej interpretacji podjęli się artyści Teatru im. Stefana Jaracza. Premiera już 16 kwietnia.

„Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy”, reż. Kuba Falkowski, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy”, reż. Kuba Falkowski, plakat (źródło: materiały prasowe)

Twórcy spektaklu wyodrębnili z dramatu Wandurskiego najważniejsze tematy, które mogą dla nas, żyjących obecnie, okazać się fundamentalne. Pozostaje on dramatem politycznym, w którym polityczność rozumiana jest jako każdy gest wobec rzeczywistości. Ponadto podejmując jako główny temat śmierć, strach przed śmiercią i chęć odsunięcia jej od siebie, twórcy uczynili ze Śmierci na gruszy dramat egzystencjalny. Zależało im na stworzeniu pewnej wspólnoty, w której swobodnie będzie można mówić o swoich lękach i dzięki temu się z nich wyzwalać.

Na bazie dramatu Wandurskiego, rozmów i doświadczeń twórców spektaklu powstał nowy tekst dedykowany śmierci, która siedzi na gruszy.

Reżyseria/scenografia/wizualizacje: Kuba Falkowski
Kostiumy / opracowanie muzyczne: wspólnota
Wspólnotę tworzą: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Monika Badowska, Agnieszka Kowalska, Bogusława Pawelec, Kamila Sammler, Grażyna Walasek, Piotr Krukowski, Kuba Falkowski

Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy
Premiera: 16 kwietnia 2016 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR