• 2016-04-09

Modna przez wieki

11 kwietnia w Kinie Kijów. Centrum odbędzie się  premiera widowiska Baletu Cracovia Danza Modna przez wieki.

„Modna przez wieki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Modna przez wieki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W jaki sposób stroiły się kobiety 100, 200, 300, a nawet 400 lat temu? Czy stroje naszych przodków wciąż nas zachwycają? A może niektóre elementy dawnych mód odrobinę nas bawią? Przekonać się o tym wszystkim będzie można podczas niezwykłego widowiska Modna przez wieki przygotowanego przez Balet Cracovia Danza. Ten multimedialny spektakl pełen światła, muzyki, tańca, stanie się barwną prezentacją strojów noszonych w różnych epokach przez przedstawicieli wielu stanów społecznych. Pokaz to przede wszystkim wielka, historycznie ujętą gala mody, pokazująca nie tylko strój i jego zdobienia przez wieki, ale także znaczenie ubioru w społeczeństwie. Widowisko, poprzez prezentację kostiumów, będzie próbą ukazania także pozycji Krakowa i Polski w świecie oraz wpływów, jakie wywierały na nasz kraj kultury nie tylko europejskie. Dlatego też na wybiegu pojawią się postaci związane ze sztuką, kulturą i historią Europy, Polski i Krakowa. Premiera widowiska Modna przez wieki Baletu Dworskiego Cracovia Danza będzie wiodącym wydarzeniem trzeciej edycji projektu Kobieta – Wiedza – Władza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju.

W kobiecej naturze  jest coś, co nie zmienia się od wieków – panie zawsze chciały i chcą pięknie wyglądać, a szafy i toaletki tych, które mogły sobie na to pozwolić, przepełnione były efektownymi strojami i ozdobami. – Modna przez wieki to jednocześnie piękna przez wieki, to wielki pokaz mody, rywalizacja na piękniejsze suknie, bardziej cudowne rekwizyty, nakrycia głowy czy inne elementy stroju, które zawsze stawały się dla kobiet polem swego rodzaju walki o miejsce z salonie – mówi Romana Agnel, dyrektor Cracovia Danza, reżyserka spektaklu Modna przez wieki.

Widowisko w wykonaniu Cracovia Danza, jedynego w Polsce zawodowego zespołu zajmującego się tańcem dawnym, nie jest zwykłym pokazem mody. W każdym z obrazów kostiumy prezentowane są przy wykorzystaniu efektów świetlnych, projekcji multimedialnych, elementów tanecznych, dostosowanych do odpowiedniego okresu historycznego, stanu i charakteru postaci, jak również w powiązaniu z właściwą dla epoki muzyką. Dzięki temu pokaz stanie się okazją do poznania bogatej kultury: stroju i tańca różnych wieków. Pokaz jest oryginalną, osobistą i poetycką wizją Romany Agnel i dla projektującej kostiumy dla Cracovia Danza Moniki Polak-Luścińskiej i ich wspólnych doświadczeń tworzenia kostiumów i strojów w różnych epokach.

Stroje ożywają dzięki ruchom tancerzy adekwatnym do każdej epoki – tłumaczy Romana Agnel. – Do udziału w pokazie zaprosiliśmy także prowadzoną przez Maję Zawadę Szkołę Tańca Jane Austen, która zaprezentuje się w tańcach i kostiumach z początku XIX wieku. „(…) wszystkie mody są czarujące, ponieważ każda jest nowym, mniej lub bardziej szczęśliwym wysiłkiem zmierzającym ku pięknu, zbliżeniem do ideału, którego pragnienie wciąż podnieca niezaspokojony umysł ludzki” – pisał Charles Baudeleire.

Widowisko Modna przez wieki pokaże to dążenie do ideału. W sumie zaprezentowanych zostanie blisko 140 kostiumów z kolekcji Baletu Cracovia Danza oraz stroje w stylu empire należące do Szkoły Tańca Jane Austen.

Modna przez wieki
11 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Kino Kijów. Centrum w Krakowie

Dodaj komentarz