Scenografie i kostiumy Starskich

Do 24 kwietnia Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę scenografii Allana Starskiego, laureata Oscara i wybitnego twórcy znanego w świecie z niepowtarzalnych projektów realizowanych dla wielu głośnych produkcji filmowych oraz projektów kostiumów autorstwa Wiesławy Starskiej, żony artysty.

Allan Starski, projekt scenografii oraz kadr z filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Allan Starski, projekt scenografii oraz kadr z filmu „Hannibal. Po drugiej stronie lustra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Allan Starski poprzez swoje wizje i pomysły scenograficzne potrafi niezwykle sugestywnie wprowadzać widza w świat przedstawiany w filmie. Za najlepszą scenografię zaprojektowaną w 1993 roku do filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga Allan Starski otrzymał w1994 roku Oscara, a także Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles oraz nominację do nagrody BAFTA – Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Do współpracy zapraszało Allana Starskiego wielu słynnych reżyserów, co owocowało powstawaniem wyjątkowych scenografii docenianych zarówno przez przez znawców filmu, jak i widzów. Współpraca z Krzysztofem Kieślowskim zakończyła się stworzeniem scenografii do filmu Bez końca (1984). W 1987 roku Starski zaprojektował scenografię do brytyjsko-jugosłowiańskiego filmu telewizyjnego pt. Ucieczka z Sobiboru w reżyserii Jacka Golda, za którą otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Emmy, zwanej telewizyjnym Oscarem. Film opowiada o powstaniu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze w czasie II wojny światowej.

Starski współpracował także z Agnieszką Holland, tworząc scenografię w filmach reżyserki Europa, Europa (1990) i Plac Waszyngtona (1997).

Allan Starski, projekt scenografii do filmu „Oliver Twist” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Allan Starski, projekt scenografii do filmu „Oliver Twist” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ostatnich latach artysta aranżował intrygującą przestrzeń m.in. dla filmu Hannibal. Po drugiej stronie lustra w reż. Petera Webera (2007) i film o zagładzie Ormian The Cut w reżyserii Fatih Akim’a ( 2013). Jest autorem niepowtarzalnych scenografii w filmach Romana Polańskiego: Pianista (2002) i Oliver Twist (2005). Stworzona przez Starskiego w Pianiście wizja zrównanego z ziemią miasta oraz sceneria dla heroicznej walki bohatera z głodem, śmiercią i okrucieństwem, przeszła – tak, jak i cały film – do historii kina oraz do obrazów i dokumentów poświęconych Zagładzie.

Wielokrotnie do pomysłów Allana Starskiego sięgał Andrzej Wajda – ich współpraca rozpoczęła się w 1976 roku. Starski zrealizował scenografię do takich dzieł Wajdy, jak m.in.: Człowiek z marmuru (1976), Bez znieczulenia (1978), Panny z Wilka (1979), Człowiek z żelaza (1981), Danton (1982), Pierścionek z orłem w koronie (1992) czy do Pana Tadeusza (1999), którego scenografię nagrodzono polskimi Orłami. Ostatnio Starski stworzył scenografię do filmu Pokłosie (2012) w reżyserii Władysława Pasikowskiego (nagrodzony Orłem za scenografię).

Alln Starski – urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie jako syn Ludwika Starskiego – znanego scenarzysty i autora tekstów popularnych piosenek, związanego z kinem przed i po drugiej wojnie światowej. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1969), gdzie studiował wystawiennictwo. Jako samodzielny scenograf zadebiutował w 1973 roku w filmie Ryszarda Bera Chłopcy. Starski jest autorem scenografii filmowych, ale też teatralnych – przy jego udziale powstały np. Rozmowy z katem (reż. Andrzej Wajda, Teatr Powszechny w Warszawie) a także przedstawienia Teatru Telewizji, m.in. Czarownice z Salem Artura Millera (reż. Zygmunt Hübner). Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Obecnie mieszka w Warszawie.

Wiesława Starska – urodziła się w 1945 roku w Bielsku-Białej. Jest kostiumografem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkinią Polskiej Akademii Filmowej. Jest autorką wielu projektów kostiumów do filmów – w tym do produkcji, w których Allan Starski tworzył scenografię, np. Andrzeja Wajdy: Człowiek z marmuru, Panny z Wilka, Człowiek z żelaza, Korczak i Pierścionek z orłem w koronie; Agnieszki Holland Europa, Europa  i Bez Końca w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. W roku 1999 zrealizowała kostiumy do amerykańskiego filmu Jakub Kłamca z Robinem Williamsem w roli głównej. Autorka – wraz z Allanem Starskim – scenografii do licznych spektakli teatralnych i spektakli telewizyjnych.

Allan Starski – Scenografia. Wiesława Starska – Kostiumy
Od 8 do 24 kwietnia 2016 roku
20 kwietnia 2016 roku: finisaż wystawy i spotkanie z Allanem Starskim
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz