• 2016-04-09

7. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

7. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film rozpocznie się 4 maja w warszawskim kinie Muranów. Następnie Przegląd zawita do: Poznania, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Zamościa, Lublina, Białegostoku, Radomia, Szczecina i Krakowa.

„Uzdrowiciel”, reż. François Dupeyron – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Uzdrowiciel”, reż. François Dupeyron – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

W programie najlepsze francuskie filmy ostatnich lat, między innymi filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015: nominowany w ośmiu kategoriach do nagrody Cezarów 2016 – Z podniesionym czołem z wyjątkową rolą Catherine Deneuve i Między lodem a niebem, dokumentalna opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat.

Widzowie poznają również historię pierwszego czarnoskórego komika francuskiego, w filmie Chocolat brawurowo wciela się w niego, znany z Nietykalnych Omar Sy.

Z kolei oparty na prawdziwej historii film Historia Marie przenosi nas do przełomu XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie nie potrafi komunikować się ze światem. Wbrew opinii lekarzy trafia do edukacyjnej placówki prowadzonej przez zakonnice. Jedna z sióstr dostrzega w niej niezwykły potencjał i za wszelką cenę stara się jej pomóc.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest pokaz filmu Niedobrani w reżyserii Lucasa Belvaux, opowieść o dwójce młodych ludzi: Clementa i Jennifer. Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne?

Nie zabraknie również filmu dla dzieci. Leon i cztery pory roku czteroodcinkowa animacja zrealizowana w słynnym francuskim studio Folimage zabierze nas do bajkowego królestwa Baltazara, w którym Leon będzie musiał zmierzyć się z groźnym Bonifacym.

7. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Od 4 do 11 maja 2016 roku
Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film
Kino Muranów w Warszawie

Dodaj komentarz