• 2016-04-08

22. Wiosna Filmów

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów rozpocznie się w dniu 15 kwietnia. Seanse odbywać się będą w warszawskich kinach Praha oraz Apolonia.

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widzowie tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów będą mieli szansę zobaczyć około 70 filmów, z których ponad połowa pokazana będzie na polskich ekranach po raz pierwszy lub przed premierą kinową. To dzieła nieprzeciętne, nagradzane i oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Wiosna Filmów to jedna z najciekawszych cyklicznych imprez kulturalnych w Warszawie dająca widzom możliwość zobaczenia najlepszych filmów docenionych przez jurorów, widzów i krytyków na całym świecie. W tym roku, zaledwie dwa miesiące po premierze festiwalowej, na Wiośnie Filmów będzie można zobaczyć uhonorowany Złotym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Berlinale film Fuocoammare. Ogień na morzu w reżyserii mistrza dokumentu społecznego – Gianfranco Rosiego.

A to dopiero początek kinowych atrakcji. Organizatorzy Festiwalu zapewniają, że podczas tegorocznej edycji nie zabraknie ani ciekawych filmów, ani spotkań z wybitnymi twórcami.

Filmy będą pokazywane w dziewięciu pasmach:

  • Triumfatorzy – w ramach tego pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione głównymi nagrodami na ubiegłorocznych i tegorocznych festiwalach. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już film Gianfranco Rosiego, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Berlinie Śmierć w Sarajewie. Oba filmy będą pokazane w Polsce premierowo.
  • Mistrzowie reżyserii – w paśmie prezentowane będą filmy, które otrzymały nagrodę za reżyserię. Widzowie zobaczą, między innymi, ostatni film Andrzeja Żuławskiego Kosmos, nagrodzony w 2015 roku Srebrnym Lampartem na MFF w Locarno. Warto też zwrócić uwagę na film Belgica, najnowsze dzieła Feliksa Van Groeningena, reżysera przejmującego obrazu W kręgu miłości. Zaprezentowany zostanie również zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na tegorocznym MFF w Berlinie film Co przynosi przyszłość.
  • Nagrodzone kreacje aktorskie – pasmo, w którym wyróżniony jest kunszt aktorski. Najlepsze role stworzone przez uznanych, ale też i przez debiutujących, dobrze zapowiadających się aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje francuski obraz Z podniesionym czołem, który zdobył dwa Cezary 2016 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy oraz Najbardziej obiecujący aktor. Grecki Chevalier to kolejna perła tegorocznej Wiosny Filmów, oryginalna komedia nagrodzona na wielu festiwalach, w tym na MFF w Sarajewie, gdzie zdobyła nagrodę dla całego zespołu aktorskiego. Obraz jest najnowszym dziełem czołowej twórczyni greckiej nowej fali – Athiny Rachel Tsangari. Podczas Wiosny Filów zostanie zaprezentowany również zdobywca tegorocznego Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie w kategorii Najlepszy aktor dla Majda Mastoura za rolę w filmie Hedi.
  • Oklaski dla scenarzysty – w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak i przez gildie scenariuszowe. W tym roku jako film otwarcia tegorocznej Wiosny Filmów zaprezentowana zostanie Subtelność, która została uhonorowana nagrodą za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 roku.
  • Polskie kino na świecie – polskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie będą mogli zobaczyć np. Córki Dancingu, Letnie przesilenie czy 11 minut. Po większości polskich filmów planowane są spotkania z twórcami.
  • Konfrontacje i uniki – Labirynty rozliczeń z nazizmem we współczesnej kinematografii niemieckiej – to pasmo wyjątkowe: cykl projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych, poświęconych postawom społeczeństwa niemieckiego wobec tragicznego dziedzictwa nazizmu. Pasmo będzie próbą przekrojowego pokazania filmowego ujęcia tej tematyki oraz przybliżenia widzom w Polsce początków zaistnienia problemu w niemieckim społeczeństwie, a także dostrzeżenia różnorodności jego postaw. Pasmu towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne z udziałem wybitnych historyków z Polski i Niemiec, podczas których zostaną rozwinięte wątki poruszane w filmach. W ramach pasma widzowie zobaczą, między innymi, premierowy pokaz filmu Fritz Bauer kontra Państwo wyróżniony Nagrodą Publiczności na MFF w Locarno. To trzymający w napięciu dramat o polowaniu na Adolfa Eichmanna, zwanego też „architektem Holokaustu”.
  • Rewelacje festiwali – istna gratka dla kinomanów, w tym roku pasmo obfituje w wyśmienite premiery. Wśród filmów pokazywanych w tej kategorii, warto wymienić dramat Wojna nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, tragikomedię Wszyscy albo nikt, czyli nominowany do Cezara 2016 debiut Kheirona – popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia oraz Szermierza, nominowanego do tegorocznych Złotych Globów i określanego przez krytykę mianem najlepszego fińskiego filmu dekady.
  • Docenione przez krytyków – często zdarza się, że nagrody przyznane przez dziennikarzy są rozbieżne z nagrodami przyznanymi przez jury. W tym paśmie będzie można zobaczyć między innymi: nominowanego do Oscara Mustanga oraz Zabójczynię – laureatkę nagrody FIPRESCI dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu 2015 roku.
  • Faworyci publiczności – w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Film, który warto zobaczyć, to między innymi Kwiat wiśni i czerwona fasola (An) oklaskiwany przez widzów na MFF w Cork, Sao Paulo czy Melbourne. Wartymi uwagi są również czeski Fair Play oraz Fukushima moja miłość, niemiecki obraz filmowy, który zdobył 2. miejsce w Konkursie Publiczności na MFF w Berlinie 2016.

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
Od 15 do 24 kwietnia 2016 roku
Kino Praha, Kino Apolonia
Warszawa

Dodaj komentarz