• 2016-04-08

Letnie przesilenie

Od 22 kwietnia w kinach będzie można zobaczyć film Letnie przesilenie w reżyserii Michała Rogalskiego.

„Letnie przesilenie”, reż. Michał Rogalski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Letnie przesilenie”, reż. Michał Rogalski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami.

Niestety spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz i ukradkiem podkochuje się w pięknej France. Tymczasem Romek pomaga matce, pracując jako pomocnik maszynisty. Podobnie jak Guido interesuje się Franką. Pewnego dnia, chcąc zaimponować dziewczynie, kradnie walizkę z płytami i patefonem. To wydarzenie sprawi, że drogi Romka i Guido się przetną, zmuszając chłopców do podjęcia decyzji, która na zawsze odmieni ich życie.

Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas drugiej wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością – mówi Michał Rogalski, reżyser.

W obsadzie znaleźli się aktorzy: Bartłomiej Topa (ObietnicaPod Mocnym Aniołem), dawno niewidziana w kinie Agnieszka Krukówna (KorczakLista Schindlera) oraz Krzysztof Czeczot (80 milionów). Muzykę skomponował Alexander Hacke – muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina Głową w mur. Autorem scenografii do filmu jest Janusz Sosnowski, który zaprojektował dekoracje w legendarnych filmach Kingsajz i Seksmisja. Z kolei za dekoracje wnętrz była odpowiedzialna 86-letnia Wiesława Chojkowska, jedna z najlepszych konsultantek ds. wnętrz w filmach wojennych. Pracowała przy takich obrazach jak: Dzieci Ireny SendlerowejKatyń czy Pianista.

Na festiwalu Camerimage 2015 Letnie przesilenie zostało uznane za najlepszy film polski, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni uhonorowano je Nagrodą za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk i Nagrodą za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego. Film otrzymał też statuetkę Złotych Kociaków – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Jury 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu doceniło film za scenariusz, przyznając mu nagrodę w tej kategorii.

Letnie przesilenie
Reżyseria: Michał Rogalski
Premieera: 22 kwietnia 2016 roku
Dystrybutor: Kino Świat

Dodaj komentarz