• 2016-04-08

Explosions In The Sky w Warszawie

19 października w warszawskiej Progresji odbędzie się jedyny w Polsce koncert kultowej formacji post-rockowej Explosions In The Sky. Teksańczycy wracają do naszego kraju po 12 latach przerwy i zagrają dla polskich fanów wyjątkowy koncert z okazji promocji świeżo wydanego albumu The Wilderness.

„Explosions In The Sky w Warszawie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Explosions In The Sky w Warszawie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Explosions In The Sky przez 17 lat działalności, z dorobkiem 11 albumów w swojej dyskografii, ugruntowali twardo swą pozycję na scenie post-rockowej. Ten amerykański kwartet zasłynął z tworzenia muzyki instrumentalnej o ogromnym ładunku emocjonalnym. W ich utworach dominują melancholijne dźwięki, z narastającym napięciem, przerywane agresywnymi, gitarowymi melodiami. Ostatnie lata w ich wykonaniu to przede wszystkim tworzenie soundtracków do filmów, a na przestrzeni tych lat stworzyli 4 takie albumy.

Najnowszy album The Wilderness, który ukazał się 1 kwietnia tego roku, to pierwszy autorski album zespołu od 5 lat. Pomimo że Amerykanie aktywnie działają od 1999 roku, a w 2014 roku nagrali soundtrack do filmu Manglehorn z Alem Pacino i Holly Hunter, to ich ostatni autorski materiał studyjny, który nie jest ścieżką dźwiękową, to Take Care, Take Care, Take Care z 2011 roku, który dotarł na 16 miejsce listy sprzedażowej w USA i 58. pozycję na analogicznej liście w UK. Fani na całym świecie czekali niecierpliwie na nowy album, aż po 5 latach otrzymali od Teksańczyków 9 przemyślanych kompozycji na The Wilderness. Trzymających w napięciu i przenoszących słuchacza w podróż po post-rockowych, wspartych elektroniką bezdrożach, pozwalających zapomnieć na chwilę o otaczającym nas świecie.

W swoim gatunku porównywani są często do takich zespołów jak Godspeed You! Black Emperor czy Mogwai. Za swoją muzykę, która była wykorzystywana w filmach, serialach czy grach komputerowych byli nagradzani na wielu festiwalach, a podczas niezliczonej ilości koncertów mieli okazję dzielić scenę z takimi uznanymi markami jak Nine Inch Nails czy Fugazi.

Explosions In The Sky
19 października 2016 roku
Progresja Music Zone w Warszawie

Dodaj komentarz