• 2016-04-08

Bach extreme

24 kwietnia w krakowskiej Cricotece odbędzie się koncert, podczas którego Capellę Cracoviensis poprowadzi koncertmistrz Alessandro Moccia.

Alessandro Moccia © Tibor-Florestan Pluto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alessandro Moccia © Tibor-Florestan Pluto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bach extreme to trzecie wydarzenie z cyklu koncertów CC extreme, będących nie tylko apoteozą piękna, ale i artystycznym oraz fizycznym wyzwaniem. Komplet czterech Suit orkiestrowych Johanna Sebastiana Bacha odsłoni piękno i elegancję francuskich tańców dworskich w oryginalnej, na wskroś nowoczesnej, ale jakże sprzyjającej muzyce dawnej, przestrzeni Cricoteki.

Cztery Suity na orkiestrę zostały połączone wspólną nazwą, opatrzone kolejnymi numerami w Bach-Werke-Verzeichnis, a jednak nie mają z sobą, prócz francuskiej proweniencji i muzycznego charakteru, wiele wspólnego. To cztery niezależne, powstałe w różnych latach (najpewniej między 1725 a 1739 rokiem) kompozycje związane ledwie ludzką skłonnością do kategoryzowania, katalogowania, łączenia w kolekcje, opatrywania etykietami. Ludzie chcą, by świat poddał się uproszczeniom, bo w swojej złożoności wydaje się niemożliwy do objęcia umysłem. Ale jeśli słuchacze popatrzą na cztery Suity na orkiestrę jako na cztery niezależne byty, rozdzielą je, rozsmakują się w harmoniach, elegancji tańców, wdzięczności i rozrywkowości, to będą mogli docenić wirtuozerską partię fletu w II Suicie zestawioną z Partitą a-moll. Dzięki wsłuchaniu się w pierwszoplanowe instrumenty dęte w suicie pierwszej, zauważą, że popularna Aria na strunie G to tylko fragment większej, imponującej całości – III Suity i będą mogli porównać trzecią z czwartą, rozpisaną na te same instrumenty, a jednak inną.

Bach extreme
24 kwietnia 2016 roku, godz. 11.00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Dodaj komentarz