• 2016-04-08

AfryKamera

Od 18 do 24 kwietnia w Warszawie będzie trwał Festiwal AfryKamera. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie mocnego akcentu muzycznego.

Foliba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Foliba (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach cyklu Blues na niedzielę 17 kwietnia w Staromiejskim Domu Kultury zagra znany fanom festiwalu, senegalski wokalista Pako Sarr. Dzień później 18 kwietnia w Barze Studio zespół Foliba wprowadzi gości w transowe brzmienia afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Festiwal zamknie koncert szwajcarsko-tunezyjskiej wokalistki Sorayi Ksontini, artystki na skrzyżowaniu kultur orientu i zachodu. Towarzyszyć jej będzie gitarzysta Erwan Bijan Valazza.

Program koncertów:

  • 17 kwietnia, godz. 19.00 – Staromiejski Dom Kultury – Afrozajawki: Koncert solowy Pako Sarr / w ramach cyklu Blues na niedzielę

Pako Sarr to senegalski artysta o charakterystycznym głosie i świetnej technice wokalnej, znany już fanom AfryKamery. Zaczynał swą karierę w 1988 r. od młodzieżowego zespołu Soweto Boys, który przekształcił się w Africa Reggae Roots Ambasador i popularyzował muzykę jamajskie rytmy, grając w Senegalu. Los skierował go do Paryża, gdzie komponował i ćwiczył talent wokalny. Wkrótce stworzył pierwszy autorski projekt Nomad Soul, który spotkał się z dużym uznaniem świata muzycznego. Połączył w nim różne gatunki muzyczne: afro, reggae, soul, pop i rock. Pako nawiązuje w swojej muzyce do korzeni, łączy rytmy afrykańskie z zachodnimi, tworząc odrębną, wymykającą się łatwym definicjom mieszankę. Projektem Nomad Soul rozpoczął cykl koncertów we Francji i Afryce.

Pako szybko został doceniony przez Polskich artystów. W każdy projekt wnosi świeżość, nieprzewidywalność i wyjątkową energię. W Polsce występował z takimi sławami, jak Marek Kościkiewicz, Karim Matusewicz i , poza Polską z Manu Dibango, Baba Malem, Youssou Ndourem, Luciano, Sizzla, Dimitrim Roverchon, czy Yanickiem Guerrin. Jego występy znalazły się na płycie DVD Woodstock. Koncert Jubileuszowy 1969–2009. Wraz z przyjaciółmi z Polski i Senegalu regularnie koncertuje jako Djolof-Man przybliżając polskiej publiczności senegalską muzykę. Jest autorem soundtracku do programu Boso przez świat w odcinkach o Senegalu i Gambii. Jego album Nomad Soul był intensywnie grany przez wiele polskich stacji radiowych. Na płycie, obok języka senegalskiego, francuskiego i angielskiego, pojawiły się także akcenty polskie. Pozytywne przesłania to źródło, narzędzie i cel muzyki Pako Sarra. Artysta twierdzi, że w dzisiejszym świecie, buzującym nienawiścią i przemocą, podkręcaną jeszcze przez media, ginie piękno naszego życia. Jego muzyka odkrywa i stwarza harmonijny urok świata. Pisze teksty na podstawie własnych przeżyć i historii postrzeganych z dystansu wędrowca, wielokulturowych doświadczeń i relacji z ludźmi. W jego muzyce pulsują dobre wibracje oraz pozytywna energia.

  • 18 kwietnia, godz. 21.00 – BarStudio – Afrofocus: Koncert zespołu Foliba

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in.: djembe (dżembe), dunduny, balafon, korę i tamę. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem. Zespół koncertuje już kilka lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Burkina Faso, Gwinei i Gambi. Koncert jest częścią trasy promującej najnowszą płytę zespołu TAN czyli 10, bo tak w języku malinke należy tłumaczyć jej tytuł, która jest muzycznym podsumowaniem dziesięcioletniej drogi, jaką ma za sobą zespół Foliba. Dekada wspólnego grania rytmów afrykańskich obfitowała w wiele niesamowitych spotkań z rytmem, publicznością i artystami z Europy i Afryki. Na płycie zostało zarejestrowane spotkanie z senegalskim muzykiem Ablaye’m Badji, który obecnie występuje w Folibie. Album Tan to spora dawka tradycyjnych rytmów Afryki Zachodniej, z niezwykle rozgadanymi bębnami djembe, dundun i tama. Nie zabraknie na nim też melodyjnych utworów z dialogiem delikatnych strun kory i dźwięków afrykańskiej marimby – Balafonu. Ablaye obok instrumentalnej wymiany słów, snuje wokalne opowieści w języku mandinka.

  • 24 kwietnia, godz. 22.00 – Klub Komediowy – Afrofocus: Koncert Soraua Ksontini (Tunezja)

Posiadacze biletu na pokaz zamknięcia AfryKamery, film Excuse My French reż. Amr Salama, mają wstęp wolny na koncert Sorayi Ksontini. Soraya Ksontini to tunezyjsko-szwajcarska autorka, kompozytorka i wokalistka. Na początku swojej kariery muzycznej związana była ze szwajcarską sceną hip-hop (słynne Sens Unik, Stress), a w 2007 roku została finalistką Star Academy Maghreb. Od tego momentu zaczęła występować z projektem solowym między Europą i Afryką Północną, zdobywając wiele nagród zarówno w Szwajcarii jak i w Tunezji. W 2012 roku opublikowała pierwszą EP, Soraya and me, która podbiła playlisty radia romańskiej Szwajcarii. Soraya jest artystką na skrzyżowaniu kultur, orientu i zachodu, potrafi reprezentować frankofonie na festiwalach w Egipcie i Tunezji jak i Szwajcarię na festiwalu piosenki francuskiej. Śpiewa po francusku, arabsku tunezyjsku i czasami po angielsku. Jej głos zdobywa uznanie zarówno na szwajcarskiej scenie muzyki pop jak i na alternatywnej międzynarodowej scenie arabskiej. Na koncercie będzie towarzyszył artystce gitarzysta Erwan Bijan Valazza.

Festiwal AfryKamera
Od 18 do 24 kwietnia 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz