• 2016-04-08

AfryKamera

Od 18 do 24 kwietnia w Warszawie będzie trwał Festiwal AfryKamera. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie mocnego akcentu muzycznego.

Foliba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Foliba (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach cyklu Blues na niedzielę 17 kwietnia w Staromiejskim Domu Kultury zagra znany fanom festiwalu, senegalski wokalista Pako Sarr. Dzień później 18 kwietnia w Barze Studio zespół Foliba wprowadzi gości w transowe brzmienia afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Festiwal zamknie koncert szwajcarsko-tunezyjskiej wokalistki Sorayi Ksontini, artystki na skrzyżowaniu kultur orientu i zachodu. Towarzyszyć jej będzie gitarzysta Erwan Bijan Valazza.

Program koncertów:

  • 17 kwietnia, godz. 19.00 – Staromiejski Dom Kultury – Afrozajawki: Koncert solowy Pako Sarr / w ramach cyklu Blues na niedzielę

Pako Sarr to senegalski artysta o charakterystycznym głosie i świetnej technice wokalnej, znany już fanom AfryKamery. Zaczynał swą karierę w 1988 r. od młodzieżowego zespołu Soweto Boys, który przekształcił się w Africa Reggae Roots Ambasador i popularyzował muzykę jamajskie rytmy, grając w Senegalu. Los skierował go do Paryża, gdzie komponował i ćwiczył talent wokalny. Wkrótce stworzył pierwszy autorski projekt Nomad Soul, który spotkał się z dużym uznaniem świata muzycznego. Połączył w nim różne gatunki muzyczne: afro, reggae, soul, pop i rock. Pako nawiązuje w swojej muzyce do korzeni, łączy rytmy afrykańskie z zachodnimi, tworząc odrębną, wymykającą się łatwym definicjom mieszankę. Projektem Nomad Soul rozpoczął cykl koncertów we Francji i Afryce.

Pako szybko został doceniony przez Polskich artystów. W każdy projekt wnosi świeżość, nieprzewidywalność i wyjątkową energię. W Polsce występował z takimi sławami, jak Marek Kościkiewicz, Karim Matusewicz i , poza Polską z Manu Dibango, Baba Malem, Youssou Ndourem, Luciano, Sizzla, Dimitrim Roverchon, czy Yanickiem Guerrin. Jego występy znalazły się na płycie DVD Woodstock. Koncert Jubileuszowy 1969–2009. Wraz z przyjaciółmi z Polski i Senegalu regularnie koncertuje jako Djolof-Man przybliżając polskiej publiczności senegalską muzykę. Jest autorem soundtracku do programu Boso przez świat w odcinkach o Senegalu i Gambii. Jego album Nomad Soul był intensywnie grany przez wiele polskich stacji radiowych. Na płycie, obok języka senegalskiego, francuskiego i angielskiego, pojawiły się także akcenty polskie. Pozytywne przesłania to źródło, narzędzie i cel muzyki Pako Sarra. Artysta twierdzi, że w dzisiejszym świecie, buzującym nienawiścią i przemocą, podkręcaną jeszcze przez media, ginie piękno naszego życia. Jego muzyka odkrywa i stwarza harmonijny urok świata. Pisze teksty na podstawie własnych przeżyć i historii postrzeganych z dystansu wędrowca, wielokulturowych doświadczeń i relacji z ludźmi. W jego muzyce pulsują dobre wibracje oraz pozytywna energia.

  • 18 kwietnia, godz. 21.00 – BarStudio – Afrofocus: Koncert zespołu Foliba

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in.: djembe (dżembe), dunduny, balafon, korę i tamę. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem. Zespół koncertuje już kilka lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Burkina Faso, Gwinei i Gambi. Koncert jest częścią trasy promującej najnowszą płytę zespołu TAN czyli 10, bo tak w języku malinke należy tłumaczyć jej tytuł, która jest muzycznym podsumowaniem dziesięcioletniej drogi, jaką ma za sobą zespół Foliba. Dekada wspólnego grania rytmów afrykańskich obfitowała w wiele niesamowitych spotkań z rytmem, publicznością i artystami z Europy i Afryki. Na płycie zostało zarejestrowane spotkanie z senegalskim muzykiem Ablaye’m Badji, który obecnie występuje w Folibie. Album Tan to spora dawka tradycyjnych rytmów Afryki Zachodniej, z niezwykle rozgadanymi bębnami djembe, dundun i tama. Nie zabraknie na nim też melodyjnych utworów z dialogiem delikatnych strun kory i dźwięków afrykańskiej marimby – Balafonu. Ablaye obok instrumentalnej wymiany słów, snuje wokalne opowieści w języku mandinka.

  • 24 kwietnia, godz. 22.00 – Klub Komediowy – Afrofocus: Koncert Soraua Ksontini (Tunezja)

Posiadacze biletu na pokaz zamknięcia AfryKamery, film Excuse My French reż. Amr Salama, mają wstęp wolny na koncert Sorayi Ksontini. Soraya Ksontini to tunezyjsko-szwajcarska autorka, kompozytorka i wokalistka. Na początku swojej kariery muzycznej związana była ze szwajcarską sceną hip-hop (słynne Sens Unik, Stress), a w 2007 roku została finalistką Star Academy Maghreb. Od tego momentu zaczęła występować z projektem solowym między Europą i Afryką Północną, zdobywając wiele nagród zarówno w Szwajcarii jak i w Tunezji. W 2012 roku opublikowała pierwszą EP, Soraya and me, która podbiła playlisty radia romańskiej Szwajcarii. Soraya jest artystką na skrzyżowaniu kultur, orientu i zachodu, potrafi reprezentować frankofonie na festiwalach w Egipcie i Tunezji jak i Szwajcarię na festiwalu piosenki francuskiej. Śpiewa po francusku, arabsku tunezyjsku i czasami po angielsku. Jej głos zdobywa uznanie zarówno na szwajcarskiej scenie muzyki pop jak i na alternatywnej międzynarodowej scenie arabskiej. Na koncercie będzie towarzyszył artystce gitarzysta Erwan Bijan Valazza.

Festiwal AfryKamera
Od 18 do 24 kwietnia 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR