• 2016-04-07

Boginie w Galerii Szklarnia

8 kwietnia Galeria Szklarnia Dwa w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Oli Buczkowskiej-Przeździk pt. Boginie. Ekspozycja jest doktorską dysertacją artystki przygotowaną pod opieką prof. Grzegorza Przyborka.

Ola Buczkowska-Przeżdzik, „Boginie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ola Buczkowska-Przeżdzik, „Boginie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obecności kobiecego podmiotu w artystycznych działaniach pojawia się jako jedno z głównych zagadnień w pracach Oli Buczkowskiej-Przeździk. Prezentowany na wystawie cykl Boginie jest próbą wykreowania współczesnej bogini płodności. Poprzez połączenie superbohaterki z ponadczasowym bóstwem Buczkowska-Przeździk stwarza nową postać, używając stanu brzemiennego jako źródła supermocy.

W przypadku Oli Buczkowskiej-Przeździk prezentacji wewnętrznych przeżyć, pytań i fascynacji poszerzanych o przeżycia i doświadczenia innych kobiet towarzyszy odwaga w podejmowaniu tematów uznawanych za tabu, a także tendencja do przesuwania granic i przełamywania stereotypów. Nic tu nie jest wyraźnie podkreślone ani jednoznaczne. Z portretów, autoportretów, scen rodzajowych i martwych natur stworzonych za pomocą fotografii sączy się coś, co wywołuje w nas uczucie przyjemności i nostalgii, ale też nieokreślonego niepokoju. Patrząc, zaczynamy weryfikować nasze przemyślenia, zadajemy sobie pytania i na nowo określamy stosunek do ustalonych już raz na zawsze spraw – mówi Hanna Kaniasta (historyczka sztuki, koordynatorka wystaw promujących polską sztukę).

Boginie
Autor: Ola Buczkowska-Przeździk
Wernisaż: 8 kwietnia 2016 roku
Wystawa otwarta od 8 kwietnia do 24 kwietnia 2016 roku
Galeria Szklarnia Dwa w Łodzi

Dodaj komentarz