Życie jako choroba

16 kwietnia w Galerii nad Wisłą w Toruniu rozpocznie się wystawa Życie jako choroba. Jej kuratorem jest Bartek Jarmoliński, który przygląda się skomplikowanej relacji między życiem człowieka a wszelkimi od niego odstępstwami, którymi są szeroko pojęte choroby.

Paulina Sylwestrowicz, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Sylwestrowicz, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Życie człowieka może być analizowane i rozpatrywane z wielu punktów widzenia. Jednym z nich są choroby. Skłonności genetyczne, choroby nabyte i cywilizacyjne wpływają na zwiększone ryzyko zachorowań, poziom rozwoju umysłowego oraz przyczyniają się do trudności z pojmowaniem własnego ja oraz umiejscowieniem jednostki w  otaczającym świecie.

Choroby określają ogólne odstępstwa od pełni zdrowia człowieka. Polegają one na zaburzeniu lub uszkodzeniu struktury organizmu, a o ich zaistnieniu dowiadujemy się poprzez działanie czynnika chorobotwórczego, który wywołuje niepożądane objawy, które różnią się od zdrowego funkcjonowania. W rozpoznawaniu i nazywaniu chorób istotna jest ich przyczyna. Również w pewnym stopniu chorobą może być nadwrażliwość, ukazująca się m.in. poprzez bunt przeciwko zastanej rzeczywistości i chęci jej zmiany. Dzięki analizie swoich doświadczeń oraz głęboko ukrytych pragnień istnieje szansa na odnalezienie harmonii i sensu życia.

Wielek Mandrela, „Między korzeniami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielek Mandrela, „Między korzeniami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Życie jako choroba jest pytaniem o podstawowe wartości istotne z punktu widzenia każdego człowieka. Jest próbą oswojenia własnych, trudnych doświadczeń, które wpływają na świadomość i poznanie samego siebie.

Artyści: Monika Czarska, Konrad Hajdamowicz, Bartek Jarmoliński, Ziemowit Kmieć, Paweł Łyjak, Marta Pabian, Paulina Sylwestrowicz, Iga Święcicka, Małgorzata Wielek Mandrela.

Życie jako choroba
Od 16 do 30 kwietnia 2016 roku
Kurator: Bartek Jarmoliński
Galeria nad Wisłą
Toruń

Dodaj komentarz