• 2016-04-07

Piękno i pragmatyzm | Pragmatyzm i piękno

W ramach XXI International Exhibition of the Triennale di Milano od 2 kwietnia do 12 września odbywa się wystawa polskiego wzornictwa Piękno i pragmatyzm | Pragmatyzm i piękno. Jednym z prezentowanych na niej eksponatów są lampy „Bunia” wytwarzane przez podlaskiego rzemieślnika, a zaprojektowane przez studio AZE Design.

Lampa „Bunia”, projekt Anna Kotowicz-Puszkarewicz (źródło: materiały prasowe studia AZE Desing)

Lampa „Bunia”, projekt Anna Kotowicz-Puszkarewicz (źródło: materiały prasowe studia AZE Desing)

Lampa Bunia” powstała w ramach przedsięwzięcia Uwolnić projekt. Polegało ono na opracowaniu przez polskich projektantów we współpracy z rzemieślnikami współczesnych wersji dawnych wytworów rękodzieła znajdujących się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Punktem wyjścia do uwalniania projektów była refleksja nad rzemiosłem, jego twórcami i odbiorcami oraz łączącymi ich relacjami. Istotne było także skoncentrowanie się na nowym modelu produkcji i dystrybucji dóbr materialnych na podstawie wolnej licencji Creative Commons, a także więzi powstające między lokalnymi rzemieślnikami-wytwórcami a użytkownikami ich wyrobów.

Słuchając historii powstania „Buni”, trudno się dziwić, że została na wystawie zaliczona do grupy projektów „pragmatycznych”. Ich współtwórczyni, Anna Kotowicz-Puszkarewicz ze studia AZE Design, tak opisuje drogę od naczynia z siwej ceramiki do lampy:

Forma „Buni” wynika wprost z indywidualnych umiejętności podlaskiego rzemieślnika posługującego się określoną technologią i warsztatem. Działalność garncarza, z którym podjęliśmy współpracę, bazuje na wzorach kształtowanych na przestrzeni stuleci – wykonywanych tradycyjną metodą toczenia na kole. Większość z  nich obecnie nie spełnia swojej pierwotnej funkcji, pełnią tylko rolę dekoracji. Dla nas był to świetny punkt wyjścia do powstania przedmiotów funkcjonalnych i bardziej nowoczesnych w swym charakterze. Lampy są transpozycją buniek – pojemników, w których dawniej przechowywano płyny. W dużym uproszczeniu: odcięliśmy ucho i spód, „oczyściliśmy” formę ze zbędnych w naszym pojęciu elementów – tak powstał współczesny, ceramiczny klosz do lampy.

Triennale di Milano to impreza będąca kontynuacją międzynarodowych wystaw wzornictwa odbywających się w Mediolanie w XX wieku. Ponownie powołana do istnienia w XXI wieku, będzie przede wszystkim próbą krytycznego spojrzenia na sytuację designu w XXI wieku. Tytuł imprezy – XXI Century. Design After Design – to odniesienie do coraz bardziej złożonej i transgresywnej natury designu, który przekracza granice takich dyscyplin jak architektura, biotechnologia, komunikacja, architektura krajobrazu, sztuka, cybernetyka, psychologia.

Piękno i pragmatyzm | Pragmatyzm i piękno
Od 2 kwietnia do 9 września 2016 roku
Studio AZE Design Anna Kotowicz-Puszkarewicz

Dodaj komentarz