Sztuka i moda, moda i sztuka…

15 kwietnia w CSW Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy ART next to FASHION. Wystawa jest swoistym eksperymentem i powstała w odpowiedzi na brak podobnych inicjatyw wystawienniczych w Polsce.

„Ruda Madonna”, zdjęcie, pomysł i stylizacja – Katarzyna Widmańska. Dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ruda Madonna”, zdjęcie, pomysł i stylizacja – Katarzyna Widmańska. Dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

ART next to FASHION to próba naszkicowania relacji mody ze sztuką na przykładzie wybranych projektów współczesnych polskich twórców, którzy często sami nie nazywają się artystami i konsekwentnie unikają tej etykiety. Ich interdyscyplinarne działania wymykające się wyraźnym definicjom, tworzą jednak z perspektywy artystycznej bardzo intrygujący obszar badawczy.

Najliczniej reprezentowane na wystawie będą prace graficzne. Ilustracje z bardzo wyraźnie widocznymi inspiracjami modowymi zestawione zostaną ze szkicami serbskiego projektanta Zvonko Markovica, którego projekty zdobyły spore uznanie w czasie tegorocznego Fashion Week w Nowym Jorku. Prezentowani ilustratorzy – Anna Halarewicz, Hubert Kołodziejski, Elżbieta Gądek, Katarzyna Smoczyńska i Paweł Zawiślak – należą do absolutnej czołówki polskich twórców, rozpoznawalnych także za granicą. Część ilustracyjną dopełniają dwie prace Łukasza Bilińskiego z pogranicza rysunku i malarstwa.

Obok ilustracji prezentowane są także fotografie, w tym dwa dzieła duetu FROL–ZALESKY. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również trzy filmy autorów. Z kolei cykl sześciu fotografii autorstwa Pawła Żukowskiego, zatytułowany Tribute to Moda Polska, jest swoistym kompendium dzieł polskich projektantów wybranych przez artystę. Osobną grupę stanowią na wystawie fotografie Katarzyny Widmańskiej oraz Macieja Boryny, powstałe podczas sesji zdjęciowych z udziałem modelek w kostiumach Katarzyny Konieczki, które również pojawią się na wystawie. Wybitna artystka tworzyła kreacje sceniczne m.in. dla Lady Gagi.

Przegląd kostiumów wzbogacą również kreacje młodego toruńskiego artysty Karola Miętkiewicza, który inspiruje się dokonaniami Thierry’ego Muglera oraz Alexandra McQueena. Wśród prezentowanych kreacji nie mogło zabraknąć również pracy Magdaleny Moskwy. Jej przypominające kombinezony kostiumy służą do zbierania odcisków ciała.  Z kolei cyfrowe kolaże Szymona Kurpiewskiego, czerpiące w ogromnym stopniu z dokonań historii sztuki oraz popkultury, skontrastowane będą z marynarką autorstwa Anny Marii Adamczuk.

Oddzielną część wystawy stanowić będą prace, które poprzez swoja formę lub przeznaczenie dotykają takich wątków, jak ekologia, feminizm, cierpienie. W tym kontekście zaprezentowane zostaną prace Iwony Demko, Bartosza Marii Chmielewskiego oraz Michała Łojewskiego.

ART next to FASHION
Od 15 kwietnia do 15 maja 2016 roku
Wernisaż: 15 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Konferencja naukowa towarzysząca wystawie: 10 i 11 maja 2016 roku
Kurator: Mateusz Kozieradzki
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz