Współcześnie w Białymstoku

18 maja rozpoczną się 31. Dni Sztuki Współczesnej. W wydarzeniach towarzyszących festiwalowi będzie można wziąć udział już od 14 maja.

„31. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„31. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francuska grupa artystyczna Kumulus pokaże w Białymstoku swój słynny plenerowy spektakl Les Squames, który prowokuje do pytań o to, w jaki sposób postrzegamy Innego i jak reagujemy na przejawy odmienności. Spektakl piętnuje przeróżne formy rasizmu.

Teatr Studio i Teatr Malabar Hotel zaprezentują Ćwiczenia stylistyczne w reżyserii Marii Żynel, spektakl oparty na utworze francuskiego poety, powieściopisarza i eseisty, Raymonda Queneau. W wersji teatralnej to 45 scen wybranych z całości utworu, m.in. wersja rustykalną i prostacka historii. Spektakl zaprezentowany zostanie dwukrotnie 18 maja w Akademii Teatralnej.

Z kolei wyreżyserowany przez Mateusza Przyłęckiego Projekt: Matka Teatru Kana to przewrotna opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa. Scenariusz powstał na podstawie tekstów z bloga Macierzyństwa bez lukru i wielu innych. Wydarzenie będzie miało miejsce 21 maja w Białostockim Teatrze Lalek.

Jedną z muzycznych propozycji będzie koncert Lecha Janerki – jednego z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie muzycznej; autora niezapomnianych tekstów, basisty, kompozytora. Zespół Lecha Janerki, specjalnie na prośbę organizatorów Dni Sztuki Współczesnej, zagra przekrojowy materiał sięgający początku lat 80. i dorobku zespołu Klaus Mittfoch. Koncert odbędzie się 19 maja w klubie Fama.

31. Dni Sztuki Współczesnej w Białymtoku
Od 18 do 22 maja 2016 roku
Wydarzenia towarzyszące: od 14 maja 2016 roku
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Białystok

Dodaj komentarz