• 2016-04-07

Miłość, kino oraz filozofia

Festiwalu Filmu Filozoficznego to jedyne w swoim rodzaju interdyscyplinarne wydarzenie, którego celem jest pobudzanie szerokiego grona odbiorców do refleksji filozoficznej za pomocą projekcji filmowych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i na świecie działająca nieprzerwanie od 2006 roku. Dziesiąta jubileuszowa edycja festiwalu rozpocznie się 19 kwietnia w Krakowie.

Festiwal Filmu Filozoficznego, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmu Filozoficznego, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem dziesiątej edycji organizatorzy postanowili uczynić Miłość. Starają się jednak uciec od jej stereotypowych wyobrażeń i uczynić z niej tylko punktem wyjścia dla filmowych poszukiwań. Jednym z wydarzeń będzie panel Obrazy miłości w kinie polskim – filmowanie jest filozofowaniem, w ramach którego podjęte będą wątki: egzystencjalne, problem samotności i emocjonalnej pustki czy uczucia w epoce nomadyczności. Panel poprowadzi prof. Małgorzata Radkiewiecz.

Wśród spotkań w ramach festiwalu i imprez towarzyszących można wyróżnić również spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim poprzedzone projekcją filmu Agnieszki Piotrowskiej Poślubiona Wieży Eiffel’a, który stanie się punktem wyjścia do rozmowy z udziałem reżyserki.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Mieke Bal, holenderska badaczka, teoretyk kultury i artystka audiowizualna. W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się światowa premiera jej najnowszego filmu pt. Reasonable Doubt poświęconego nowemu obliczu Kartezjusza. W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie z Bogusławem Zmudzińskim – dyrektorem artystycznym i kuratorem konkursów festiwalu Etiuda&Anima.

Festiwal jest otwarty na szeroką i zróżnicowaną publiczność. Osobom mniej obytym z filozofią oferuje możliwość poznania nowych treści oraz objaśnianie filozoficznych i kulturowych odwołań. Głównym celem imprezy jest skłonienie publiczności do dyskusji bezpośrednio po seansach filmowych i refleksji filozoficznej bez względu na posiadany stan wiedzy.

10. Festiwal Filmu Filozoficznego
Od 19 do 24 kwietnia 2016 roku
Organizator: Edukacyjno-Kulturalne Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych
Kraków

Dodaj komentarz