• 2016-04-06

Podróż w głąb ludzkich przeżyć

17 kwietnia na gnieźnieńskiej scenie Teatru Fredry odbędzie się premiera Zbrodni i kary – nowatorskiej adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Spektakle będzie można zobaczyć także 19 i 20 kwietnia.

„Zbrodnia i kara”, reż. Małgorzata Bogajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zbrodnia i kara”, reż. Małgorzata Bogajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Staram się patrzeć na Raskolnikowa jako na bohatera pozytywnego. Młodego chłopaka, który zagubił się, który pragnie zmienić świat, a nie tylko wygodnie twierdzić, że nic od niego nie zależy – nieco przewrotnie o głównym bohaterze mówi reżyserka i autorka adaptacji, Małgorzata Bogajewska.

Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego, wystawiona w Teatrze Fredry dokładnie w 150. rocznicę swojego powstania, jest kwintesencją psychiki człowieka, w którym dobro toczy odwieczną walkę ze złem. To wnikliwe, ponadczasowe studium ludzkiej natury: impulsów, obsesji i lęków, traktat o winie i odkupieniu, dumie i pokorze, odwadze i przerażeniu, pysze i współodczuwaniu. To intrygująca i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkich przeżyć. Premiera tego spektaklu stanowić będzie swoistą kulminację podjętych przez Teatr Fredry w tym sezonie rozważań o problemie winy i odpowiedzialności za własne czyny.

Na scenie gościnnie wystąpią: Wojciech Lato w roli Raskolnikowa i Tomasz Marczyński w roli Razumichina – studenci trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – a także Mariusz Saniternik – odtwórca postaci Swidrygajłowa, aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Obok nich zobaczymy artystów gnieźnieńskich: Michalinę Rodak w roli Sonii, Katarzynę Kalinowską, Annę Pijanowską, Iwonę Sapę, Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Bogdana Ferenca, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego, Wojciecha Siedleckiego. Scenografia jest dziełem Macieja Chojnackiego, muzykę napisał Bartłomiej Woźniak.

Zbrodnia i kara
Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Premiera: 17 kwietnia 2016 roku
Teatr imienia Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Dodaj komentarz