Historyczna podróż po Ukrainie

28 kwietnia premierę będzie miała książka Anny Reid pt. Pogranicze, wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Anna Reid, „Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988–2015” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Anna Reid, „Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988–2015” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Kto nie zna dziejów Ukrainy, ten nie zrozumie wydarzeń, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Lecz czym jest historia Ukrainy, skoro ukraińska niepodległość istnieje – nie licząc epizodów – dopiero od dwudziestu trzech lat? Jak tę historię napisać, by powstała spójna, zrozumiała opowieść o losach nierozumianego narodu?

Z tym problemem niewielu odważyło się zmierzyć i chyba nikt nie osiągnął tak dobrego efektu jak Anna Reid, która stworzyła książkę „o oblężonym Leningradzie”. Pogranicze jest nietuzinkowym połączeniem książki historycznej i reportażu. Opowieść Anny Reid jest podróżą po współczesnej Ukrainie i zarazem wędrówką przez jej dzieje, inspirowaną odwiedzanymi miejscami. Od Rusi Kijowskiej przez rządy mongolskie, litewskie, polskie i rosyjskie, niemieckie i sowieckie po współczesność – krytycznie, nie ulegając idealizującej ukraińskiej autokreacji ani tradycyjnej i współczesnej propagandzie rosyjskiej, Anna Reid scala chaotyczną ukraińską przeszłość w zapadający w pamięć, tragiczny i pouczający obraz nierozerwalnie związany z naszą narodową historią.

Od polskich kościołów Lwowa po rosyjskojęzyczny przemysłowy Donbas – autorka ukazuje Ukrainę dawną i obecną wraz z jej mieszkańcami: babuszką pamiętającą czasy Wielkiego Głodu, donieckim górnikiem, krymskim Rosjaninem, Polakiem z Kamieńca Podolskiego, Żydem z Iwano-Frankiwska, dysydentem z czasów sowieckich czy współczesnymi mieszkańcami Kijowa.

Anna Reid, Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988–2015
Premiera: 28 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR