Performerzy w Galerii Labirynt

8 kwietnia Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na spotkanie z cyklu Performance Art Meeting, w którym wezmą udział: Przemysław Branas, Yaroslav Futymskyi oraz Paweł Korbus.

Paweł Korbus, „Videoperformance” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Korbus, „Videoperformance” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sztuce performans, jak w żadnej innej dziedzinie, ważne jest spotkanie. Artysty z publicznością, ale również artystów czy artystek ze sobą. Przenikają się wtedy różne energie twórcze i odmienne sposoby traktowania medium sztuki. Dlatego Galeria Labirynt regularnie organizuje Performance Art Meetings. Nie duże festiwale, lecz właśnie kameralne, jednodniowe spotkania dające możliwość większej koncentracji na działaniach artystów.

Uczestnikami Performance Art Meeting są zazwyczaj artyści pochodzący z różnych stron oraz reprezentujący odmienne strategie twórcze. Najistotniejsze jest zestawienie ich odmiennych postaw twórczych, konfrontacja. W zbliżającej się edycji wydarzenia wezmą udział Paweł Korbus, Yaroslav Futymskyi i Przemysław Branas. Łączy ich nomadyczny tryb życia i swobodne poruszanie się po wielu mediach.

Oprócz performansu każdy z nich realizuje się także w innych dziedzinach sztuki. Przemysław Branas – w fotografii, wideo, obiekcie, instalacji; Yaroslav Futymskyi – w rysunku, grafice, graffiti, street arcie, fotografii, poezji; Paweł Korbus – w instalacji, wideo, scenografii, teatrze. Chociaż są młodymi twórcami, każdy z nich ma już swój specyficzny, odmienny od pozostałych styl.

Przemysław Branas (ur. 1987, Jarosław) – ukończył studia w Pracowni Sztuki Performance pod kierunkiem prof. Artura Tajbera na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie kształci się na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Głównym obszarem jego zainteresowań jest performans, chętnie łączony z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak: fotografia, wideo, obiekt, instalacja. Zadebiutował w 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim. Od tego czasu zrealizował wiele performansów w kraju i za granicą,

Yaroslav Futymskyi (ur. 1987, Połonne, Ukraina) – studiował w Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie. Zajmuje się grafiką, tworzy instalacje, performansy. Artysta prowadzi nomadyczny tryb życia, jest w nieustannym ruchu pomiędzy Lwowem, Lublinem, Poninką, Użgorodem, Warszawą, Równym i Wrocławiem. We wszystkich tych miastach mieszka i pracuje. Artysta z wyjątkową łatwością oswaja przestrzeń, w której aktualnie się znajduje, a kolejno poznawane przez niego miejsca oraz wydarzenia z życia stają się częścią historii opowiadanych przez niego podczas performansów.

Paweł Korbus (ur. 1983, Świdnik) – ukończył studia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest artystą wizualnym, performerem, twórcą wideo i instalacji. W programie sztuki społecznie zaangażowanej Uwaga Człowiek. Napięcia miasta Fabryki Sztuki w Łodzi współprowadził projekty z bezdomnymi, seniorami, dziećmi. Stypendysta Wyszehradzkiego Programu Rezydencyjnego Performing Arts 2016. Rezydent w AGÜSAD Antakya Contemporary Art Association w Turcji (2012). Prowadzi interdyscyplinarną działalność edukacyjną, w której łączy techniki pracy z ciałem, głosem oraz techniki sztuk wizualnych. Są to warsztaty performans, warsztaty jąkania, scenograficzne, świetlne, teatralne. Od 2004 roku współpracuje z Teatrem Chorea w Łodzi wraz z Marią Wrońską i Emrahem Gökdemirem tworzy grupę Cekmece (czekmedże).

Performance Art Meeting
8 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj komentarz