• 2016-04-06

Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej

8 kwietnia Centrum Sztuki Współczesnej Znak Czasu w Toruniu zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej Yacha Paszkiewicza i Radka Jachimowicza. Po projekcji odbędzie się spotkanie i dyskusja z Yachem Paszkiewiczem i Tymonem Tymańskim.

„Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej ”, reż. Yacha Paszkiewicz, Radek Jachimowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej ”, reż. Yacha Paszkiewicz, Radek Jachimowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film dokumentalny opowiada o postaciach tworzących wyjątkowe środowisko kulturalne i muzyczne Wybrzeża w stanie wojennym. Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej – film Yacha Paszkiewicza i Radka Jachimowicza to prawie godzinny dokument o narodzinach zjawiska socjologicznego, muzycznego i artystycznego na Wybrzeżu w latach 1983–1987. Autorzy ustami ponad 50 rozmówców opowiadają historię wspólnoty młodych ludzi, którzy zintegrowali swoje pasje i marzenia w szarym okresie stanu wojennego. Muzyczna Scena Trójmiasta była w tym czasie awangardą i promieniowała na cały kraj.

Zespoły takie jak Bielizna, Pancerne Rowery, Po Prostu, Apteka i inne budowały alternatywny świat w ponurej rzeczywistości, a niektóre przetrwały do naszych czasów.

Zespól Bielizna: była to grupa założona w 1985 roku w Gdańsku. Od początku centralną postacią zespołu jest autor tekstów i wokalista Jarek Janiszewski. Oprócz niego pierwszy skład tworzyli: Jarosław Figura (gitara), Zbigniew Koziarowsk (gitara), Radavan Jacuniak (bas) i Andrzej Jarmakowicz (perkusja). Zespół jest zaliczany do Gdańskiej Sceny Alternatywnej.

Pancerne Rowery: powstał w 1981 roku, został założony przez Jędrzeja „Kodym” Kodymowskiego, Michała „Miśka” Orlewicza, Romana „Asfalt” Sebastyańskiego. Główną ideą Pancernych Rowerów było kreowanie „emocjonalnych przekazów”. Znani są z takich utworów jak: Nikt nam nie weźmie młodości, Wolność, Deszczowa piosenka.

Po prostu: zespól punkrockowy pochodzący z Gdańska. Został założony 1885 roku; jego pierwszy skład tworzyli: Marian Szprada, Szczepan Szprada, Tadeusz Krzymuski, Zbigniew Zdziennicki.

Apteka: zespól rockowy powstały w 1983 roku w Trójmieście z inicjatywy byłego muzyka grupy Pancerne Rowery Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego i Macieja Błasiaka. Do roku 1988 skład Apteki był płynny, a z ważniejszych muzyków wspierających Kodyma i Błasiaka wymienić należy Jacka Ładę, Siwego, Ewę Golianek i Małgorzatę Bachorę. Znani z takich utworów jak: Empire of Love, Apteka, Diabły.

Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej
Reżyseria: Yacha Paszkiewicz, Radek Jachimowicz
Pokaz: 8 kwietnia 2016 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR