Medycyna w sztuce

21 kwietnia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Medycyna w sztuce. Ekspozycja będzie poruszała między innymi takie aspekty jak wyniszczenia ciała, choroba i śmierć.

Maret Oppenheim, „Szkic do zdjęcia rentgenowskiego czaszki” (źródło:materiały prasowe organizatora)

Maret Oppenheim, „Szkic do zdjęcia rentgenowskiego czaszki” (źródło:materiały prasowe organizatora)

Medycyna w sztuce to kolejna wystawa z serii konfrontującej terminy wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Medycyna dotyczy każdego momentu i każdego aspektu życia człowieka. Udziela pomocy, wyznacza zadania i zmusza do refleksji. Z medycyną przede wszystkim kojarzą się choroba, ból i terapia. Kolejnym tematem jest wyniszczenie ciała i śmierć. Z chorobą nierozerwalnie wiążą się opieka i współczucie, na tym obszarze pacjent spotyka się z lekarzem.

Medycyna to również rozległa nauka, obejmująca eksperymenty farmakologiczne, biologiczne i psychologiczne oraz borykająca się z wynikającymi z nich problemami etycznymi. W to włącza się psychologia choroby, czyli zależność pomiędzy stanem umysłu a zdrowiem. Kolejnym fascynującym obszarem medycyny jest psychiatria, w której obrębie pojawia się problem „odmienności” psychicznej jako źródła kreatywności. Do tego dochodzi terapia artystyczna, a nawet wytłumienie choroby przez twórczość. Ostatnią gałęzią medycyny – traktowaną często pobłażliwie – jest chirurgia plastyczna, czyli spełnianie odwiecznego marzenia człowieka o byciu zawsze młodym i pięknym.

Medycyna jest źródłem wielu tematów, które w różny sposób „dręczą” człowieka. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki. Artyści doskonale wyczuwają „dostawców symboli”. A medycyna jest dostawcą wszechstronnym. Przede wszystkim wie bardzo dużo o tym, co to znaczy być skazanym na śmiertelne ciało.

Medycyna w sztuce
Wernisaż: 21 kwietnia 2016 roku
Czas trwania: od 22 kwietnia do 2 października 2016 roku.
Kuratorzy: Delfina Jałowik, Jürgen Kaumkötter, Monika Kozioł, Maria Anna Potocka
Koordynator: Agnieszka Sachar
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Dodaj komentarz