Stażewski w Opolu

7 kwietnia do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zawita Henryk Stażewski. Jego prace pochodzące z Galerii Starmach będzie można oglądać w ramach cyklu Klasycy sztuki współczesnej.

Henryk Stażewski, „Relief nr 20”, 1963 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Stażewski, „Relief nr 20”, 1963 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie będzie można oglądać prace Henryka Stażewskiego z kolekcji Galerii Starmach. To jeden z najważniejszych polskich artystów XX wieku. który miał również niemały wkład w dzieje awangardy światowej. Od początku był związany z ruchami sztuki eksperymentującej. Kojarzony jest jako pionier polskiej awangardy lat 20. i 30.

Znany jest jako malarz, autor kompozycji reliefowych, projektant wnętrz, typografii, dekoracji scenograficznych oraz plakatów, a także teoretyk. Stażewski był współzałożycielem grup Blok, Praesens oraz a.r., które kształtowały poszukiwania pierwszej awangardy w Polsce. Ponadto był jednym ze współtwórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej znajdującej się w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz jednym z inicjatorów powstania Galerii Foksal.

Projekt Klasycy sztuki współczesnej – zainicjowany został przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu w 2013 roku. Ma na celu ukazanie mieszkańcom Opola oraz Regionu Opolskiego najważniejszych twórców współczesnej kultury w atrakcyjny, edukacyjny sposób. Do tej pory GSW zrealizowała dwie wystawy klasyków współczesności – Jerzego Nowosielskiego oraz Jerzego Beresia.

Henryk Stażewski – prace z kolekcji Galerii Starmach
Od 7 kwietnia do 15 maja 2016 roku
Wystawa w ramach cyklu Klasycy sztuki współczesnej
Wernisaż: 7 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Sonia Kądziołka
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz