Szare strefy wojny na Bałkanach

Dla dziesięcioletniej Any Jurić wojna rozpoczęła się od paczki papierosów… Kiedy zaprzyjaźniony sprzedawca pewnego dnia zapytał, jakie papierosy pali wujek dziewczynki – serbskie czy chorwackie – ta uświadomiła sobie po raz pierwszy, jak ogromna to różnica. Premiera debiutanckiej powieści chorwackiej autorki Sary Nović już 13 kwietnia.

Sara Nović, „Dziecko wojny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sara Nović, „Dziecko wojny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jugosławia, 1991 rok. Ana mieszka z rodzicami i malutką ciężko chorą siostrą w Zagrzebiu. Mimo toczącej się w kraju wojny sytuacja, choć trudna, wydaje się do opanowania. Dzieci w dalszym ciągu uczą się w szkołach, a Ana gra na ulicy w piłkę ze swoim najlepszym przyjacielem, Luką. Co prawda do miasta zaczynają napływać uchodźcy z ogarniętych wojną innych części kraju, ale życie wokół zdaje się biec swym naturalnym rytmem. I wtedy Zagrzeb zostaje zbombardowany po raz pierwszy… Z dnia na dzień wojna zaczyna coraz głębiej wdzierać się w dziecięcy świat Any, by po chwili zrujnować go doszczętnie.

Sara Nović – urodziła się w 1987 roku. Mieszkała zarówno w Chorwacji, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentką Uniwersytetu Columbia. Obecnie jest redaktorem działu literatury w „Blunderbuss Magazine”. Prowadzi również kursy pisania na Uniwersytecie Columbia i w Fashion Institute of Technology. Mieszka w Queens. Dziecko wojny to jej debiutancka powieść.

Sara Nović, Dziecko wojny
Przekład: Agnieszka Walulik
Premiera: 13 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz