• 2016-04-05

Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta – Monika Strzępka

14 maja  w Teatrze Żydowskim w Warszawie zaplanowana jest premiera Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta w reżyserii Moniki Strzępki. Za tekst i dramaturgię odpowiada Paweł Demirski, muzykę napisze Jan Suświłło. Premiera odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia Teatru Żydowskiego.

Aktualizacja : Premiera spektaklu zapowiadanego jako Musical o Marcu’68 Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego została przeniesiona na 14 maja.

„Musical o Marcu ‘68”, fotografia z próby Marta Kuśmierz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Musical o Marcu ‘68”, fotografia z próby Marta Kuśmierz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koniec lat 60. XX w. stanął pod znakiem buntu pierwszego powojennego pokolenia. W zachodniej części Europy i w Stanach Zjednoczonych dążono do zmiany przestarzałych struktur państwowych. Choć jeszcze nie istniało pojęcie globalizacji, to istniejący system światowy zaczął się trząść, protestowano od USA i Meksyku po Tokio. Również w Polsce i Czechosłowacji protestowali studenci przeciwko zaostrzającej się cenzurze i polityce wewnętrznej. Choć porównywanie wydarzeń z 1968 nie należy do najłatwiejszych, to należy zadać pytanie o to, czy Marzec ’68 był konfliktem wyłącznie narodowościowym, czy też wpisuje się w ogólny kontekst społeczny, polityczny i gospodarczy tamtych czasów.

Odpowiedź na to pytanie jest tym trudniejsza, że wciąż nie mamy pełni wiedzy na temat zakulisowych rozgrywek wewnątrz obozu rządzącego. Możemy się jedynie domyślać, w jaki sposób kryzys wykorzystywany był przez frakcję „partyzantów” gen. Nikołaja Tichonowicza Domko vel. Mieczysława Moczara i komu ze szczytów władzy zależało na przedłużaniu społecznych napięć.

Protesty z 1968 roku nabrały charakteru mitycznego. Stały się symbolami rewolucji, wyzwolenia i emancypacji, „apetytu na wolność”. Ich uczestnicy stanowią dziś elitę polityczną i intelektualną. Również w Polsce ludzie Marca odegrali ogromną rolę w transformacji ustrojowej i tworzeniu III RP, a część z nich wciąż jest obecna na scenie politycznej. Co zostało po głoszonych przez nich wówczas hasłach? Czy Marzec ’68 był na tle ówczesnych wydarzeń wyjątkowy?

Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta
Premiera: 14 maja 2016 roku
Reżyseria: Monika Strzępka
Tekst i dramaturgia: Paweł Demirski
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz