• 2016-04-05

Zespół Baletu Opery Krakowskiej wytańczy emocje

6 kwietnia Zespół Baletu Opery Krakowskiej zaprezentuje spektakl Emocje. Przedstawienie składa się z czterech etiud choreograficznych autorstwa znanych polskich choreografów: Katarzyny Aleksander-Kmieć, Violetty Suski i Jacka Tyskiego. Jego wspólnym mianownikiem są emocje wyrażone językiem tańca.

„Emocje”, fot. Victor Korpusenko (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Emocje”, fot. Victor Korpusenko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Violetta Suska wielokrotnie pracowała z Baletem krakowskiej sceny, przygotowując premierę spektaklu Mały Lord  S. Markwicka czy liczne miniatury taneczne prezentowane m.in. na gali baletowej Grand pas…! Katarzyna Aleksander-Kmieć jest autorką choreografii m.in. do Barona cygańskiego J. Straussa, Ariadny na Naxos R. Straussa i Miłości do trzech pomarańczy S. Prokofiewa. Jacek Tyski natomiast po raz pierwszy spotkał się z Baletem Opery Krakowskiej przy tym spektaklu (premiera w maju 2015).

Emocje to spektakl o każdym z nas. […] Choreografia pozwala na ukazanie przez tancerzy nie tylko techniki tańca, ale przede wszystkim emocji – mówi Gabriela Kubacka, solistka Zespołu Baletu.

W pierwszej części spektaklu, zatytułowanej Mirror in a mirror, przesycona atmosferą kontemplacji i subtelną metafizyką muzyka Arvo Pärta stała się inspiracją dla intymnej choreografii Katarzyny Aleksander-Kmieć. W drugiej części (choreografia: Violetta Suska), zatytułowanej … gdzie tkwią nagie gwiazdy…, z muzyką Johannesa Brahmsa zobaczymy kilka miniatur baletowych, opowiadających o samotności, namiętności, żałobie i trudnych wyborach miłosnych. Część trzecia (choreografia: Jacek Tyski) pt. Uwertura Żołnierza do muzyki Piotra Czajkowskiego to ekspresyjna, pełna napięcia historia walki dwóch mężczyzn o ukochaną. W ostatniej części (choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć) pt. … z niezapisanego dziennika… do muzyki Krzysztofa Pendereckiego zobaczymy zilustrowane tańcem wewnętrzne relacje i więzi międzyludzkie.

O części spektaklu pt. … gdzie tkwią nagie gwiazdy… Katarzyna Sanocka, tańcząca jedną z solowych partii, powiedziała:

W tańczonej przeze mnie choreografii pt. Żałoba zupełnie nie chodzi o popis taneczny. To bardziej etiuda aktorska, bardzo emocjonalna. Nie da się jej zatańczyć, nie sięgając do własnych przeżyć i emocji.

W partiach solowych wystąpią: Agnieszka Chlebowska, Martyna Dobosz, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Katarzyna Sanocka, Robert Kędziński, Adam Mośko, Dzmitry Prokharau, Yauheni Yatskevich oraz Zespół Baletu w składzie: Giulia Bellotti, Małgorzata Dorosiewicz-Witczak, Anastasiya Krasouskaya, Clara Ushizaka, Bożena Kowalska, Łukasz Neter, Maciej Pluskowski, Artem Kharchyk, Tomasz Szaro i Vadzim Trukhan.

Emocje
6 kwietnia 2016 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz