A jeśli paraliż senny nie ustąpi?

16 kwietnia CSW Kronika w Bytomiu otworzy wystawę Daniila Galkina pt. Paraliż senny. Wystawa składa się z dwóch części i jest częścią długofalowego projektu Lower State.

Daniil Galkin, „Paraliż senny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniil Galkin, „Paraliż senny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paraliż senny pojawia się podczas fazy REM, zapobiegając mimowolnym ruchom w czasie snu. Jednak może się zdarzyć, że przebudzimy się nagle, a paraliż nie ustąpi. Wpadamy wtedy w stan przejściowy między jawą a snem: nasz umysł przebudził się, a ciało nie. Ponieważ nie możemy się poruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku, wpadamy w panikę, a przerażony umysł zaczyna tworzyć senne halucynacje. Strach staje się pożywką dla koszmarów, a doznawane emocje stopniowo się urzeczywistniają. Zaczynamy widzieć koszmary na jawie, słyszeć dźwięki, z których każdy jest bardziej przerażający od poprzedniego.

Wystawa Daniila Galkina składa się z dwóch części: A Trampoline or Social Critical Voyeurism i Restless Dreams. Jest też częścią długofalowego projektu Lower State, odzwierciedlającego szereg zachodzących w systemie społeczno-politycznym sytuacji, będących filarem istniejącego porządku społecznego oraz opinie kwestionujące standardy moralne, polityczne, prawne i etyczne. Projekt ma drugi tytuł: Dissociative Resocialization – termin, którego definicja pomaga opisać pole zainteresowań artystycznych Galkina. Jest to psychologiczny mechanizm obronny; repetytywna socjalizacja, która pojawia się w ciągu całego życia jednostki i zmienia jej postawę, cele, normy i wartości.

Dzięki temu mechanizmowi człowiek zaczyna postrzegać zdarzenia wokół niego tak, jakby działy się poza nim, dotyczyły kogoś innego. Tego rodzaju sytuacje są analizowane w każdym nowym projekcie jako przejaw stanu współczesnego społeczeństwa. Urzędnicy państwowi często nadużywają władzy wykorzystując własność państwową dla własnej korzyści. Takie zachowanie budzi z jednej strony oburzenie, a z drugiej ciekawość: co jest ukryte za „wysokimi płotami” oficjeli?

Projekt powstał przy wsparciu programu stypendialnego Gaude Polonia.

Daniil Galkin (ur. 1985) – jest artystą wizualnym. Ukończył Wyższą Szkołą Teatralną w Dniepropietrowsku oraz Akademię Budownictwa i Architektury.  W 2009 roku założył grupę artystyczną 2222. Brał udział w ponad 70 wystawach grupowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Dniepropietrowsku.

Daniil Galkin, Paraliż senny
Od 16 kwietnia do 11 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 16 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Agata Cukierska
Podczas otwarcia koncert Wilhelm Bras
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Bytom

Dodaj komentarz