A jeśli paraliż senny nie ustąpi?

16 kwietnia CSW Kronika w Bytomiu otworzy wystawę Daniila Galkina pt. Paraliż senny. Wystawa składa się z dwóch części i jest częścią długofalowego projektu Lower State.

Daniil Galkin, „Paraliż senny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniil Galkin, „Paraliż senny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paraliż senny pojawia się podczas fazy REM, zapobiegając mimowolnym ruchom w czasie snu. Jednak może się zdarzyć, że przebudzimy się nagle, a paraliż nie ustąpi. Wpadamy wtedy w stan przejściowy między jawą a snem: nasz umysł przebudził się, a ciało nie. Ponieważ nie możemy się poruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku, wpadamy w panikę, a przerażony umysł zaczyna tworzyć senne halucynacje. Strach staje się pożywką dla koszmarów, a doznawane emocje stopniowo się urzeczywistniają. Zaczynamy widzieć koszmary na jawie, słyszeć dźwięki, z których każdy jest bardziej przerażający od poprzedniego.

Wystawa Daniila Galkina składa się z dwóch części: A Trampoline or Social Critical Voyeurism i Restless Dreams. Jest też częścią długofalowego projektu Lower State, odzwierciedlającego szereg zachodzących w systemie społeczno-politycznym sytuacji, będących filarem istniejącego porządku społecznego oraz opinie kwestionujące standardy moralne, polityczne, prawne i etyczne. Projekt ma drugi tytuł: Dissociative Resocialization – termin, którego definicja pomaga opisać pole zainteresowań artystycznych Galkina. Jest to psychologiczny mechanizm obronny; repetytywna socjalizacja, która pojawia się w ciągu całego życia jednostki i zmienia jej postawę, cele, normy i wartości.

Dzięki temu mechanizmowi człowiek zaczyna postrzegać zdarzenia wokół niego tak, jakby działy się poza nim, dotyczyły kogoś innego. Tego rodzaju sytuacje są analizowane w każdym nowym projekcie jako przejaw stanu współczesnego społeczeństwa. Urzędnicy państwowi często nadużywają władzy wykorzystując własność państwową dla własnej korzyści. Takie zachowanie budzi z jednej strony oburzenie, a z drugiej ciekawość: co jest ukryte za „wysokimi płotami” oficjeli?

Projekt powstał przy wsparciu programu stypendialnego Gaude Polonia.

Daniil Galkin (ur. 1985) – jest artystą wizualnym. Ukończył Wyższą Szkołą Teatralną w Dniepropietrowsku oraz Akademię Budownictwa i Architektury.  W 2009 roku założył grupę artystyczną 2222. Brał udział w ponad 70 wystawach grupowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Dniepropietrowsku.

Daniil Galkin, Paraliż senny
Od 16 kwietnia do 11 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 16 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Agata Cukierska
Podczas otwarcia koncert Wilhelm Bras
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Bytom

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR