• 2016-04-04

Wajda i Kantor w Cricotece

6 kwietnia w Cricotece w Krakowie odbędzie się pokaz Umarłej klasy – unikalnego nagrania spektaklu Tadeusza Kantora, zrealizowanego w 1976 roku przez Andrzeja Wajdę. Dzień wcześniej reżyser osobiście odwiedzi muzeum, aby opowiedzieć o spektaklu Dybuk według dramatu Szymona An-skiego.

„Umarła Klasa”, zdjęcie z prywatnego archiwum Andrzeja Wajdy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Umarła Klasa”, zdjęcie z prywatnego archiwum Andrzeja Wajdy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widz uzyskuje jakiś inny rodzaj dostępu do dzieła teatralnego, niejedno przy tym tracąc, a nieraz coś zyskując. W wypadku zapisu Umarłej klasy doszło do współdziałania mistrzów, indywidualności, co nadało filmowi wyjątkową jakość. Mimo kolejnych rejestracji Umarłej klasy cały świat po czterdziestu latach ogląda ciągle ten właśnie zapis – mówi Małgorzata Dziewulska (Spotkanie dwóch realności).

5 kwietnia Andrzej Wajda weźmie udział w spotkaniu poświęconym włosko-hebrajskiemu wydaniu jego notatnika do spektaklu Dybuk. W 1988 roku reżyser udał się do Tel Awiwu z zamiarem wystawienia Dybuka, którego premiera odbyła się w Starym Teatrze w Krakowie. W podróży Wajda nie rozstawał się z notatnikiem, którego okładka przyobleczona była we flagę Izraela. Znalazły się w nim szkice i rysunki stanowiące rodzaj prywatnej refleksji artysty nad realizacją spektaklu. Notatnik został przekazany do zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy, które od 2011 roku działa przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Umarła klasa – pokaz nagrania spektaklu Tadeusza Kantora zrealizowanego przez Andrzeja Wajdę
6 kwietnia 2016, godzina 18.00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz