• 2016-04-04

Reportaż w fotografiach

8 kwietnia Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Siedlecki w Sosnowcu zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Fokus. Tadeusz Rolke. Wernisaż swoją obecnością uświetni sam fotograf.

Tadeusz Rolke, „Moskwa”, 1960 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Rolke, „Moskwa”, 1960 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cechą konstytutywną twórczości Tadeusza Rolke jest wolność od przynależności do określonego nurtu ideowego lub jednego gatunku. W czasie ponad sześciu dekad swojej pracy współtworzył awangardowe środowiska artystyczne w Polsce i w Niemczech, realizował reportaże społeczne w wielu krajach Europy, sesje modowe dla prestiżowych czasopism, fotografował akty i tworzył fotografię kreacyjną, często wykorzystując jako kontekst – dzieła sztuk plastycznych. Wymykał się  klasyfikacjom

Świat w całej swojej złożoności pozostaje wielką pasją Tadeusza Rolke. Artysta ten jest nie tylko uważnym obserwatorem , lecz także czynnym uczestnikiem życia. Niebanalna biografia artysty pełna jest wydarzeń dramatycznych, jak choćby Powstanie Warszawskie, roboty przymusowe w Niemczech, lecz również ciekawych i angażujących spotkań i wspólnych projektów z wybitnymi artystami awangardowymi (Tadeusz Kantor, Włodzimierz Borowski i inni), związków z pięknymi  intrygującymi kobietami, doświadczeń radykalnych zmian miejsca zamieszkania i życia w innym, jakże wtedy odmiennym kraju, jakim była Republika Federalna Niemiec.

Tadeusz Rolke, „Brodnica, wycieczka skuterem”, 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Rolke, „Brodnica, wycieczka skuterem”, 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

We wszystkich zdjęciach estetyka kadru Tadeusza Rolke porządkuje widzialną i niewidzialną rzeczywistość, jakby mimochodem odsłaniając głęboki humanistyczny przekaz. Artysta unika wypowiedzi w tonie pouczającym, bo też ciągle nie uważa się za nestora i ikonę polskiej fotografii. Nadal fotografuje, tworzy, stawia przed sobą wyzwania. Jego niezwykła fotograficzna intuicja sprawdza się tak samo w drugiej połowie XXI wieku, jak sprawdzała się w latach 50.

Tekst: Małgorzata Malinowska, kuratorka wystawy

Fokus. Tadeusz Rolke – wystawa fotografii
Od 9 kwietnia do 8 maja 2016 roku
Wernisaż: 8 kwietnia, godzina 18:00 – spotkanie autorskie Tadeusza Rolke;  godzina 19.00 – oficjalne otwarcie wystawy
Kurator wystawy: Małgorzata Malinowska-Klimek
Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Sosnowiec

Dodaj komentarz