Zapomniany generał w Płocku

12 kwietnia Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na otwarcie wystawy czasowej Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777–1840).

Epitafium gen. Bontemps, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Epitafium gen. Bontemps, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od roku 2011 Dział Archeologii Muzeum Mazowieckiego w Płocku realizuje program naukowo-badawczy i edukacyjny.  Dotychczas zrealizowano dwa ważne jego etapy, a mianowicie odnaleziono pochówek generała i jego żony, Róży Eleonory z domu Monfreull oraz dokonano powtórnego pogrzebu małżonków Bontemps w kościele parafialnym w Płocku Imielnicy.

Obecnie realizowany jest trzeci etap programu, mający na celu przypomnienie niezwykłej postaci Piotra Bontemps. Jednym z elementów tego etapu będzie wystawa czasowa ukazująca gen. Bontemps, żołnierza w służbie francuskiej, polskiej i rosyjskiej, na tle burzliwych wydarzeń przełomu XVIII i XIX wieku.

Na wystawie znajdą się zróżnicowane metody prezentacji: gabloty, plansze, wydruki wielkoformatowe, multimedia. Pokazane zostaną zabytki pozyskane podczas archeologicznych poszukiwań grobu Piotra Bontemps na terenie nie istniejącego od 1935 roku kościoła w Imielnicy (krzyżyki, medaliki, fragmenty różańców, monety, okucia trumien, szczątki tkanin), makieta krypty rodzinnej Bontempsów, dokumenty związane z życiem generała i jego rodziny, militaria z początków XIX wieku, liczne plansze przybliżające losy generała oraz jego zasługi dla armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego

Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777–1840)
Od 12 kwietnia do 3 lipca 2016 roku
Wernisaż: 12 kwietnia 2016r, godzina 17.00
Kurator wystawy: Tomasz Kordala
Muzeum Mazowieckie w Płocku

1 komentarz do artykułu “Zapomniany generał w Płocku”

  1. Gen. Piotr Bontemps był wolnomularzem, niestety dyrekcja muzeum z politycznego nadania próbuje ukryć ten fakt

Dodaj komentarz