• 2016-04-04

Paris 1900 – wieczór z liryką francuską

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na Paris 1900 – wieczór z liryką francuską. W programie: Pieśni Debussy’ego, Fauré, Poulenca i cykl Berlioza Letnie noce (Les Nuits d’été), które wykonają Gosha Kowalinska (mezzosopran) i Irina Paliwoda (fortepian). Koncert jest częścią cyklu recitali wokalnych Opera da camera.

Gosha Kowalinska  (źródło: materiały prasowe)

Gosha Kowalinska (źródło: materiały prasowe)

Gosha Kowalinska urodziła się w Polsce, ale studia ukończyła we Francji. Studiowała sztukę sceniczną i muzykę. W 2008 uzyskała dyplom ze śpiewu operowego w École Normale de Musique Alfred Cortot (Diplôme Supérieur d’Exécution de Chant) oraz ze sztuki scenicznej w École Claude Mathieu. Od 2009 pobierała lekcje u włoskiej sopranistki Gabrielli Ravazzi oraz wzięła udział w licznych kursach mistrzowskich z Fiorenzą Cossotto, Maurizio Areną, Kathryn Harries, Marciem Shanahanem, June Anderson. W 2010 zdobyła 2 pierwsze nagrody we włoskim konkursie śpiewu operowego „Spazio Musica” w Orvieto, a w 2014 nagrodę specjalną International Armell Opera Contest w Budapeszcie.

Na scenie wystąpiła w rolach: Carmen Bizeta, Magdaleny w Rigoletto, Feneny w Nabucco, Mrs Quickly w Falstaffie, Ulriki w Balu maskowym, Azuceny w Trubadurze (Verdi), Suzuki w Madame Butterfly, Zity w Gianni Schicchi (Puccini), Metelli w La vie parisienne (Offenbach), Trzeciej Damy w Czarodziejskim flecie, Dorabelli w Cosi fan tutte (Mozart).

Jej repertuar oratoryjny obejmuje: Requiem Verdiego, Stabat Mater Pergolesiego, Requiem i Missa Solemnis Mozarta, La Petite Messe Solennelle Rossiniego, Stabat Mater Dvoraka, Requiem Fauré (w wersji na 4 solistów), Te Deum Charpentiera, IX Symfonię Beethovena, El amorbrujo De Falli.

Występuje często we Włoszech, Polsce i Francji. Wśród ostatnich angaży artystki znalazły się między innymi Requiem Mozarta w Paryżu, Requiem Verdiego w Polsce, partie Amneris w operze Aida Verdiego we Francji, Heleny w La belle Hélène Offenbacha, Flory w Traviacie Verdiego oraz występ w roli La Guido we współczesnej operze Il segreto d’importanza Rendinego w Pilzn Theatre w Czechach. Od 2015 jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie.

Irina Paliwoda to pianistka, absolwentka Konserwatorium Państwowego im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Od 1992 jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie jako korepetytor solistów. Brała udział w licznych produkcjach Opery na Zamku w charakterze solisty oraz muzyka instrumentalisty, m.in. Carminie Buranie Orffa, La serva padrona Pergolesiego, Weselu Figara Mozarta, Pieśni o ziemi Mahlera, Kleines Requiem fur eine Polka Góreckiego, L’elisir d’amore Donizettiego. Od 2006 prowadzi działalność pedagogiczną w ZSM II st. im. Feliksa Nowowiejskiego. Współpracuje z Filharmonią Szczecińską oraz Chórem Akademickim ZUT.

Opera da camera to nazwa nowego cyklu recitali wokalnych, odbywających się od stycznia 2016 w sali kameralnej im. J. Nieżychowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie. Podczas comiesięcznych koncertów prezentują się publiczności młodzi, utalentowani, ale już uznani polscy śpiewacy operowi, stojący u progu wielkich karier na światowych scenach. Wigmore Hall, Barbican Hall, Berlin Philharmonie, Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall, Covent Garden, paryskie Opéra Garnier i Opéra Bastille – to tylko kilka miejsc, w których występowali ci artyści. Każdy z nich, przy akompaniamencie fortepianu, zaprezentuje utwory pochodzące z różnych epok muzycznych i obszarów geograficznych. W programach znajdą się kompozycje od baroku do XX wieku, wykonywane w języku polskim, czeskim, rumuńskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i włoskim, bardzo zróżnicowane pod względem charakteru i przystępne dla szerokiej publiczności.

Paris 1900 – wieczór z liryką francuską
5 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz