• 2016-04-04

Wojna i propaganda w plakacie

3 kwietnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło  się otwarcie wystawy Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939–1989. Wystawę można oglądać do końca września.

„Wojna i propaganda w plakacie 1939–1989”, Muzeum Armii Krajowej (źródło:materiały prasowe organizatora)

„Wojna i propaganda w plakacie 1939–1989”, Muzeum Armii Krajowej (źródło:materiały prasowe organizatora)

Wiele wynalazków powstało w wyniku zapotrzebowania armii. Wojskowym zawdzięczamy nie tylko fabryczne patenty, ale także techniki wykorzystywane we współczesnej reklamie. Podczas II wojny światowej propaganda stosowana była na wielką skalę. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zachęca, aby zobaczyć, jak wyglądały plakaty z tego okresu oraz kreacje powojenne, które wykorzystywały retorykę wojenną.

„Nie ustaniem w walce, siłę słuszności mamy i mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy” – to hasło jednego spośród 40 plakatów prezentowanych na wystawie. Druk wydany w Londynie nawiązywał wprost do pieśni Związku Polaków w Niemczech, która powstała wraz z narodzinami Rodła – znaku, z którym identyfikowała się polska mniejszość na terenie III Rzeszy. Już od najbliższej niedzieli 3 kwietnia będzie można zobaczyć więcej tego typu haseł i nawiązań. Ściany muzealnego dziedzińca wypełnią się reprodukcjami wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939–45.

Na wystawie będzie można porównać zastosowane rozwiązania, ponieważ plakaty prezentują zarówno polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie, jak i propagandę niemiecką skierowaną do Polaków, propagandę komunistyczną oraz PRL-owską. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa jest narracją o środkach i narzędziach, za których pomocą walczące strony chciały przekonać do swych racji. Zwiedzający, znając już bieg historii, samodzielnie ocenią, na ile zaprezentowane przykłady wywarły zamierzony przez ich twórców i kolporterów efekt.

Wojna i propaganda w plakacie 1939–1989
Kurator wystawy: Izabela Cisek
Od 3 kwietnia do końca września 2016 roku
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Dodaj komentarz