Młodzieniec zakochany we własnym obliczu

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na wystawę Andrzeja Bednarczyka Procesja Narcyzów, której wernisaż odbędzie się 7 kwietnia. Postać Narcyza, a właściwie idea narcyzmu zainspirowała artystę do stworzenia projektu, którego punktem wyjścia jest instalacja z pogranicza rzeźby, grafiki i sztuki multimediów.

Andrzej Bednarczyk, „Procesja Narcyzów” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Bednarczyk, „Procesja Narcyzów” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mit o młodzieńcu zakochanym we własnym obliczu, jest obecny w światowej kulturze od starożytności po czasy współczesne. Tak długie trwanie zapewnia mu intrygująca i jednocześnie atrakcyjna wizualnie historia rozpatrywana z wielu perspektyw – z filozoficzną i psychologiczną na czele.

Procesja Narcyzów jest projektem artystyczno-naukowym tworzącym platformę do spotkania, wymiany myśli oraz odmiennych punktów widzenia, a także wskazania różnych perspektyw pojmowania rzeczywistości i sztuki. Punktem wyjścia do tego interaktywnego przedsięwzięcia jest instalacja artystyczna. Artysta zaplanował sześć różnych prezentacji tego projektu, każdej z nich nadając nieco inny tytuł oświetlający różne aspekty funkcjonowania postawy narcystycznej, którą diagnozuje jako typową dla współczesnego społeczeństwa.

Multimedialna instalacja ukazuje współczesnego człowieka zapatrzonego nie jak mityczny Narcyz w lustrzaną taflę wody, lecz w ekran komputera, który nie jest już technicznym wynalazkiem, lecz kulturowym artefaktem, symbolem zmieniającego się statusu wiedzy związanego z Baumanowską kulturą pośpiechu.

Andrzej Bednarczyk, Procesja Narcyzów
Od 7 kwietnia do 22 maja 2016 roku
Wernisaż: 7 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Katarzyna Jankowiak-Gumna
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz