• 2016-04-04

Piękno i dramatyzm życia na Ziemi

Od 8 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będą prezentowane zdjęcia natury ukazujące różnorodność, piękno i dramatyzm życia na Ziemi, nagrodzone w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2015.

„Fotografia dzikiej przyrody” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fotografia dzikiej przyrody” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wildlife Photographer of the Year to największe przedsięwzięcie z zakresu fotografii dzikiej przyrody. W tegorocznej, 51. edycji konkursu odbywającej się pod hasłem Twój świat – Twoja wizja, wzięło udział ponad 4 tysiące fotografów z ponad 90 krajów. Spośród ponad 42 tysięcy zgłoszonych prac wybrano setkę wybitnych artystycznie, doskonałych technicznie zdjęć, które nagrodzono i wyróżniono w 16 kategoriach. Przyznano również 4 nagrody specjalne. Na wystawie prezentowanych jest 100 zdjęć wykonanych przez 76 fotografów z 23 krajów.

Pomysłodawcą organizowanego od 1965 roku konkursu Wildlife Photographer of the Year jest czasopismo BBC Worldwide Magazine”. W latach 1986–2014 przedsięwzięcie realizowane było wespół z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Organizatorem tegorocznej edycji jest po raz pierwszy wyłącznie londyńskie muzeum. Ideą konkursu jest etyczne fotografowanie dzikiej przyrody oraz wierne przedstawianie świata natury, bez nadmiernej modyfikacji cyfrowej, a także rzetelne opisywanie fotografii.

Prezentacja zdjęć odbywa się w Londynie, jak również w ponad 60 miejscach na Ziemi, w tym w Polsce, gdzie ekspozycja gości po raz 14. Muzeum Górnośląskie jest jedyną polską instytucją wystawienniczą, która prezentowała wszystkie krajowe edycje wystawy.

Fotografia Dzikiej Przyrody 2015
Wernisaż: 8 kwietnia 2016 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 8 kwietnia do 8 maja 2016 roku
Komisarz: Waldemar Żyła
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Agencja Zegart

Dodaj komentarz