Rzeźba do potęgi trzeciej

16 kwietnia Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wernisaż wystawy Rzeźba3, na której pojawią się prace wybitnych rzeźbiarzy – Edwarda Sitka, Sławoja Ostrowskiego oraz Stanisława Radwańskiego. Pomysłodawcą wystawy jest prof. Adam Myjak.

Edward Sitek, „Chirurg czasu”, 1997, fot. Dariusz Sitek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Sitek, „Chirurg czasu”, 1997, fot. Dariusz Sitek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obecna wystawa trzech wybitnych artystów – profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Edwarda Sitka, Sławoja Ostrowskiego, Stanisława Radwańskiego – od dawna wyczekiwana przez środowisko rzeźbiarskie – jest bezprecedensowym wydarzeniem artystycznym nie tylko w Trójmieście, ale również w skali ogólnokrajowej. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie daje szansę zapoznania się z wyjątkowym dorobkiem tych artystów również szerokiej publiczności.

Wystawa udowadnia, że rzeźba realizowana przez znakomitych twórców posiada ogromną siłę oddziaływania  i potrafi wzbudzać w odbiorcach duże emocje (…).

Edwarda Sitka, Sławoja Ostrowskiego, Stanisława Radwańskiego łączyła nie tylko wieloletnia przyjaźń, ale także podobne postrzeganie sztuki. Mimo tego każdy z tych rzeźbiarzy wypracował własną indywidualną postawę artystyczną i posiada w  tym zakresie imponujący dorobek twórczy. Wszyscy trzej – jako wieloletni pedagodzy – wykształcili rzesze znakomitych młodych twórców, którzy kontynuują idee swoich mistrzów. Godna pozazdroszczenia jest lojalność i szacunek, z jakim wychowankowie odnoszą się do swoich profesorów, co wyraża się w organizacji wielu wspólnych wystaw i wydarzeń artystycznych (…).

Fragmenty tekstu prof Adama Myjaka z katalogu towarzyszącego wystawie

Rzeźba3
Od 8 kwietnia do 15 maja 2016 roku
Wernisaż: 7 kwietnia 2016 roku, godzina 19.30
Kurator: prof. Mariusz Białecki
Idea wystawy: prof. Adam Myjak
Państwowa Galeria Sztuki
Sopot

Dodaj komentarz