• 2016-04-02

Teatralne trasy spacerowe w ośmiu miastach Polski

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru, w Warszawie oraz siedmiu innych polskich miastach odbędą się Spacerowniki Teatralne. Na twórcze spacerowanie po Polsce – tego samego dnia i o tej samej godzinie – już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spacerownik Teatralny – Warszawa (źródło: materiały prasowe)

Spacerownik Teatralny – Warszawa (źródło: materiały prasowe)

Spacerowniki Teatralne zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach – Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie – odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

W stolicy będzie można wybrać się na dwa spacery – pierwszy wystartuje spod Teatru Narodowego (Plac Teatralny 3) o godz. 11.00. Będzie to Spacerownik dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych. Autorską wyprawą, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagodzy teatru Justyna Sobczyk i Justyna Czarnota.

Drugi spacer rozpocznie się również na Placu Teatralnym, lecz godzinę później, i będzie prowadził śladami teatralnej stolicy XX-lecia międzywojennego i nieistniejących już teatrów (między innymi Nowości II, Teatru Letniego w Ogrodzie Saskim, Cyrulika Warszawskiego, Teatru Nowoczesnego, Teatru Małego). Uczestnicy przechadzki będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądała teatralna Warszawa 100 lat temu, którym miejscom opływały w artystyczny splendor, a nawet co symbolizowały pordzewiałe szyny wystające ze ściany tuż nad bramą kamienicy przy ul. Mokotowskiej 73. Autorem spaceru jest Tomasz Mościcki, krytyk teatralny i dziennikarz. Orientacyjny czas obu spacerów to 2 godziny.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach Spacerownika Teatralnego, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Warszawskie scenariusze Spacerowników Teatralnych znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Projekt warszawskiego Spacerownika Teatralnego realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Biurem Kultury m.st. Warszawy.

Spacerownik Teatralny
3 kwietnia 2016 roku
Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Elbląg, Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR