• 2016-04-02

Teatralne trasy spacerowe w ośmiu miastach Polski

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru, w Warszawie oraz siedmiu innych polskich miastach odbędą się Spacerowniki Teatralne. Na twórcze spacerowanie po Polsce – tego samego dnia i o tej samej godzinie – już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spacerownik Teatralny – Warszawa (źródło: materiały prasowe)

Spacerownik Teatralny – Warszawa (źródło: materiały prasowe)

Spacerowniki Teatralne zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach – Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie – odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

W stolicy będzie można wybrać się na dwa spacery – pierwszy wystartuje spod Teatru Narodowego (Plac Teatralny 3) o godz. 11.00. Będzie to Spacerownik dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych. Autorską wyprawą, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagodzy teatru Justyna Sobczyk i Justyna Czarnota.

Drugi spacer rozpocznie się również na Placu Teatralnym, lecz godzinę później, i będzie prowadził śladami teatralnej stolicy XX-lecia międzywojennego i nieistniejących już teatrów (między innymi Nowości II, Teatru Letniego w Ogrodzie Saskim, Cyrulika Warszawskiego, Teatru Nowoczesnego, Teatru Małego). Uczestnicy przechadzki będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądała teatralna Warszawa 100 lat temu, którym miejscom opływały w artystyczny splendor, a nawet co symbolizowały pordzewiałe szyny wystające ze ściany tuż nad bramą kamienicy przy ul. Mokotowskiej 73. Autorem spaceru jest Tomasz Mościcki, krytyk teatralny i dziennikarz. Orientacyjny czas obu spacerów to 2 godziny.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach Spacerownika Teatralnego, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Warszawskie scenariusze Spacerowników Teatralnych znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Projekt warszawskiego Spacerownika Teatralnego realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Biurem Kultury m.st. Warszawy.

Spacerownik Teatralny
3 kwietnia 2016 roku
Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Elbląg, Warszawa

Dodaj komentarz