• 2016-04-02

Zakazana miłość,czyli Romeo i Julia

2 kwietnia na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu Romeo i Julia Williama Szekspira w reżyserii Katarzyny Deszcz. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl Romeo i Julia w dniu premiery, a także 3, 8, 9 i 10 kwietnia.

„Romeo i Julia”, fot. Emilia Rogalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Romeo i Julia”, fot. Emilia Rogalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szekspir, przynajmniej w moim rozumieniu, rozłożył akcenty na miłość i na śmierć. W tej sztuce pada bardzo dużo trupów, ale nie chodzi o sensacje czy kryminał, tylko – wydaje mi się i tak próbujemy odczytać i opowiedzieć tę historię – że chodzi o sprawy ostateczne. Myślę, że między Romeo i Julią uczucie zwane miłością ma wymiar ostateczny. Ta dwójka ludzi mówi: albo będziemy razem, albo nie chcemy żyć. Oni nie kłamią – mówi reżyserka spektaklu, Katarzyna Deszcz.

Ile trwa historia Romea i Julii? Na to pytanie słyszałam odpowiedzi, że rok, może parę lat. A Romeo i Julia znają się dobę. Poznają się w niedzielę wieczorem, a w poniedziałek wieczorem jest ich noc poślubna i jest to ich ostatnie spotkanie. W tym czasie zakochali się w sobie do szaleństwa, przyrzekli dozgonną miłość, wzięli ślub i już w dramatycznych okolicznościach nastąpiła konsumpcja tego małżeństwa. Świadczy to o nieprawdopodobnej intensyfikacji uczuć i zdarzeń w tej sztuce – wyjaśnia reżyserka.

Na dużej scenie będzie można zobaczyć aktorów „Węgierki” oraz zaproszonych gości: Urszulę Chrzanowską, Patryka Ołdziejewskiego i na co dzień występującego w Operze i Filharmonii Podlaskiej Rafała Supińskiego. Dodatkowo obok aktorów na scenie pojawi się aż dwunastu tancerzy. Za choreografię w spektaklu odpowiada Karolina Garbacik, a muzykę na potrzeby przedstawienia napisał Piotr „Lala” Lewicki. W spektaklu usłyszymy również sonety Szekspira, nad których opracowaniem wokalnym pracuje Marcin Ozga.

Romeo i Julia
Premiara: 2 kwietnia 2016 roku
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz