Nie żyje Zaha Hadid – jedna z największych gwiazd architektury współczesnej

Wczoraj w wyniku ataku serca zmarła Zaha Hadid – brytyjska architekt pochodząca z Iraku, przedstawicielka dekonstruktywizmu w architekturze.

Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku (źródło: Wikipedia – na licencji Creative Commons)

Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku (źródło: Wikipedia – na licencji Creative Commons)

Hadid jako pierwsza kobieta zdobyła w 2004 Nagrodę Pritzkera, a rok wcześniej uhonorowano ją Nagrodą Miesa van der Rohe. W 2010 roku zdobyła nagrodę Stirlinga.

Międzynarodową sławę zdobyła niezrealizowanymi projektami konkursowymi na The Peak Club w Hongkongu z 1983 roku oraz na budynek na wąskiej działce na Ku-Dammie w Berlinie z 1986 roku. Teoretyczne prace i charakterystyczna styl prac Hadid silnie wpłynęły na rozwój postmodernizmu.

Dopiero w 1993 roku powstał pierwszy większy budynek Hadid: straż pożarna fabryki Vitra w Weil am Rhein, obecnie używany jako pawilon wystawienniczy. Najnowsze dzieła stają się silnie plastyczne i wpisane w krajobraz. Wbrew powszechnym opiniom, arabskie pochodzenie nie miało według samej Zahy Hadid żadnego wpływu na tworzoną architekturę, zaś właściwym kontekstem, w jakim należy odbierać jej dzieła jest feminizm.

Od 2001 Hadid była profesorem na Universität für Angewandte Kunst (Uniwersytecie Sztuki Użytkowej) w Wiedniu, a także na Columbia University.

Zaha Hadid
1950–2016

Dodaj komentarz