• 2016-04-01

Biały kruk

1 kwietnia we Wrocławiu będzie gościł maestro Stanisław Skrowaczewski. Podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki zadyryguje VII Symfonią E-dur WAB 107 Antona Brucknera.

Stanisław Skrowaczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Skrowaczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

O godzinie 12.00 przed budynkiem NFM na placu Wolności nastąpi uroczyste odsłonięcie płyty upamiętniającej wizytę maestra we Wrocławiu.

Stanisław Skrowaczewski zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc zarazem jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury i wysoko cenionym kompozytorem. Urodził się w polskim Lwowie. Mając 4 lata, rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 7 lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku 11 lat zagrał pierwszy recital fortepianowy, a dwa lata później wykonał III Koncert fortepianowy Beethovena, podczas którego zarazem dyrygował. Rana ręki, jaką odniósł w czasie wojny, przekreśliła jego karierę pianistyczną. Artysta skoncentrował się na kompozycji i dyrygenturze.

W 1946 roku został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, następnie był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–1954), Filharmonii Krakowskiej (1954–1956) oraz pracował jako dyrygent w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–1959). W latach 1960–1979 był dyrektorem muzycznym Minneapolis Symphony Orchestra.

Stanisław Skrowaczewski regularnie koncertuje w Ameryce Północnej, Skandynawii, Europie i Japonii. Jest stałym dyrygentem gościnnym NHK Symphony Orchestra w Tokio.

W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Maestro Skrowaczewski jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku otrzymał od Bruckner Society in America order „Medal of Honor” za genialne interpretacje muzyki Antona Brucknera.

Stanisław Skrowaczewski
1 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR