• 2016-04-01

Biały kruk

1 kwietnia we Wrocławiu będzie gościł maestro Stanisław Skrowaczewski. Podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki zadyryguje VII Symfonią E-dur WAB 107 Antona Brucknera.

Stanisław Skrowaczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Skrowaczewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

O godzinie 12.00 przed budynkiem NFM na placu Wolności nastąpi uroczyste odsłonięcie płyty upamiętniającej wizytę maestra we Wrocławiu.

Stanisław Skrowaczewski zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc zarazem jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury i wysoko cenionym kompozytorem. Urodził się w polskim Lwowie. Mając 4 lata, rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 7 lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku 11 lat zagrał pierwszy recital fortepianowy, a dwa lata później wykonał III Koncert fortepianowy Beethovena, podczas którego zarazem dyrygował. Rana ręki, jaką odniósł w czasie wojny, przekreśliła jego karierę pianistyczną. Artysta skoncentrował się na kompozycji i dyrygenturze.

W 1946 roku został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, następnie był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–1954), Filharmonii Krakowskiej (1954–1956) oraz pracował jako dyrygent w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–1959). W latach 1960–1979 był dyrektorem muzycznym Minneapolis Symphony Orchestra.

Stanisław Skrowaczewski regularnie koncertuje w Ameryce Północnej, Skandynawii, Europie i Japonii. Jest stałym dyrygentem gościnnym NHK Symphony Orchestra w Tokio.

W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Maestro Skrowaczewski jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku otrzymał od Bruckner Society in America order „Medal of Honor” za genialne interpretacje muzyki Antona Brucknera.

Stanisław Skrowaczewski
1 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Dodaj komentarz