• 2016-04-01

Być jak John Malkovich

Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na niezwykłą wystawę fotografii Sandro Millera – Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii. Można ją będzie oglądać już od 22 kwietnia.

Sandro Miller, „Andy Warhol / Green Marilyn (1962)”, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sandro Miller, „Andy Warhol / Green Marilyn (1962)”, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją projektu Millera są najwybitniejsze fotografie portretowe XX wieku. Zostały one pieczołowicie „odtworzone”. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują wybitne pierwowzory, z tą różnicą, że we wszystkich rolach głównych wystąpił John Malkovich. Aktor wcielił się m.in. w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lennona czy Marilyn Monroe.

Projekt Millera oddaje hołd autorom wybitnych dzieł minionego stulecia. Jednocześnie nawiązuje do słynnego filmu Being John Malkovich z 1999 roku, będąc metaforyczną opowieścią o istocie aktorstwa i o samym akcie wcielania się w rolę.

Na wystawę składa się 35 zdjęć kolorowych i czarno-białych, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach.  Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman, i od tego czasu z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

Sandro Miller, „Annie Leibovitz / John Lennon and Yoko Ono (1980)”, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sandro Miller, „Annie Leibovitz / John Lennon and Yoko Ono (1980)”, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracje miały swe źródła w dziełach: Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy’ego Warhola, Roberta Mapplethorpe’a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha.

Sandro Miller (ur. 1958) – mieszka i pracuje w Chicago; jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – panowie poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 roku i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne (jak ten prezentowany na wystawie w Leica 6×7 Gallery) i filmowe (m.in. miniatury Ecstasy i Malkovich Butterflies).

Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii – wystawa fotografii Sandro Millera
Od 22 kwietnia do 12 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 21 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Leica 6×7 Gallery Warszawa

Dodaj komentarz