• 2016-04-01

Spotkania i rozmowy

Wystawy Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej Po prostu męża mi brakuje, Spotkania z Wdowami oraz Tata będą miały miejsce w Galerii Gardzienice, należącej do Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Wydarzenie rozpoczyna się 14 kwietnia.

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, „Po prostu męża mi brakuje; Spotkania z wdowami”, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, „Po prostu męża mi brakuje; Spotkania z wdowami”, zdjęcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaczęło się od mojej mamy. Nie myślałam wtedy, że takich spotkań będzie więcej, zależało mi po prostu na tym, żeby po śmierci taty otoczyć ją większym zainteresowaniem (…). Po paru miesiącach natknęłam się na panią Walerkę i wtedy zrozumiałam, że chcę poznać takich kobiet więcej. Pozwalałam bohaterkom mówić i słuchałam. Robiłam zdjęcia (…). Okazało się, że dużo ważniejsze od zdjęć są same spotkania i rozmowy. Czasami słowa, a często cisza, były tak istotne, że czas na fotografowanie się kurczył. Ale to nie szkodzi. Jestem wdzięczna wszystkim moim paniom, że zgodziły się ze mną spotkać i podzieliły się swoimi wspomnieniami, myślami, nieraz snami – mówi autorka zdjęć.

Projekt fotograficzny Tata ściśle koresponduje z projektem Po prostu męża mi brakuje; Spotkania z wdowami. Fotografie przedstawiają nieżyjącego już ojca autorki podczas jego walki z nowotworem.

Zaczęłam Tatę fotografować, żeby jakoś poradzić sobie z tą sytuacją. Jeździłam do Niego prawie codziennie i urządzaliśmy sobie nasze sesje. Od pewnego momentu na zakończenie każdego ze spotkań robiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Było to przypieczętowanie faktu, że jest to nasz czas, tylko nasz – wspomina artystka.

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska – urodziła się w 1979 roku. Jest architektem i fotografem niezależnym. Od 2012 roku jest członkiem Okręgu Warszawskiego ZPAF. Uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Z potrzeby serca zajmuje się portretem, a dla czystej przyjemności robi zdjęcia streetowe. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach, m.in.: Po prostu męża mi brakuje (Galeria Kazamaty, Warszawa 2014), Podglądacz czy Kreator (wystawa OW ZPAF, Stara Galeria ZPAF, Warszawa 2013), Mimochodem (wystawa w ramach Kreatywnego Żoliborza, Żywiciel, Warszawa 2013).

Po prostu męża mi brakuje, Spotkania z wdowami, Tata
Od 14 kwietnia do 4 maja 2016 roku
Wernisaż: 14 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Gardzienice w Lublinie

Dodaj komentarz