• 2016-04-01

Dubioza Kolektiv na Festiwalu Reggaeland

Bośniacka grupa Dubioza Kolektiv w lipcu po raz pierwszy wystąpi w Płocku. Pierwszego dnia festiwalu będzie można usłyszeć zespół na scenie głównej Festiwalu Reggaeland.

Dubioza Kolektiv (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dubioza Kolektiv (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zespół Dubioza Kolektiv powstał w 2003 roku w Bośni. Słynie z bardzo żywiołowych koncertów, które zmieniają się w barwne muzyczne spektakle. Prezentująca oryginalne połączenie elementów bałkańskich ze ska, punkiem, reggae, elektroniką i hip-hopem grupa powstawała w wyjątkowo trudnych warunkach, w kraju podnoszącym się z moralnej i ekonomicznej stagnacji. W ciągu swojej kariery wydali siedem albumów. Już pierwsza płyta, zatytułowana po prostu Dubioza Kolektiv, spotkała się z dużym entuzjazmem, niewidzianym na scenie bośniackiej od czasu wybuchu wojny w latach 90. Większą sławę zdobyli wydaniem kolejnych albumów – Dubnamite oraz Firma Ilegal, dzięki którym stali się rozpoznawalni na całym Półwyspie Bałkańskim. Drzwi na światową scenę muzyczną otworzyły grupie wydawnictwa Wild, Wild East oraz  Apsurdistan, a ich utwór Kažu ma obecnie ponad 15 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

Obecnie Dubioza Kolektiv jest jednym z najpopularniejszych grup muzycznych we Wschodniej Europie, która szczególnie wyraźnie zaznaczyła swoją obecność najnowszym albumem Happy Machine. Utwory z tej płyty nawiązują m.in. do różnych wydarzeń ostatnich dwóch lat, tj. protesty w Turcji (All Equal), proces twórców The Pirate Bay (Free.mp3) czy kryzys syryjski.

Bośniacki zespół zagrał już w Polsce, teraz zawita na płocką plażę by dać niezapomniane show na scenie głównej festiwalu Reggaeland.

Festiwal Reggaeland
8 i 9 lipca 2016 roku
Płock

Dodaj komentarz