• 2016-03-31

Wyspa Łza

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Fundacja Miasto Literatury zapraszają 1 kwietnia do Galerii Skene w Jeleniej Górze na wernisaż wystawy fotografii Adama Golca pt. Wyspa Łza.

„Wyspa Łza”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wyspa Łza”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma artystyczny kształt podróży, której wynikiem jest książka pt. Wyspa Łza, najnowsza powieść pisarki Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej Nike, i wybitnego fotografa Adama Golca. Opisana w książce Sri Lanka, na którą wyruszają wspólnie autorka i artysta, staje się miejscem poszukiwań i przestrzenią ujawniającą istnienie mrocznej bliźniaczki.

Tytułowa Wyspa Łza niechętnie pokazuje swoje ciemne oblicze. Zaciera granicę między snem a jawą, między tym, co realne, a tym, co chowa się na granicy snu. Zatrzymana w kadrze wyspa zaczyna snuć własną historię. To, czego nie ujawniła w książce, zdradza na tej wyjątkowej wystawie.

Ekspozycja to 14 fotografii składających się na pasjonującą i mroczną opowieść o tajemniczym, od lat inspirującym największych mistrzów reportażu zakątku świata, jakim jest Sri Lanka – tytułowa Wyspa Łza. Prezentowane zdjęcia powstały podczas pobytu autora na Sri Lance, w trakcie pracy nad książką – projektem literacko-fotograficznym, z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej Nike. Pokazana przez Adama Golca Sri Lanka to miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się z magią, zmieniając każdego, kto tam trafia.

Adam Golec (ur. 1970) – jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych takich jak Grand Press Photo,  Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Między innymi jest autorem zdjęcia Wisławy Szymborskiej, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Poetki na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Bohaterami jego reportaży są niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych oraz historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych.

Adam Golec, Wyspa Łza
Od 1 kwietnia do 10 maja 2016 roku
Wernisaż: 1 kwietnia 2016 roku, godzina 17.00
Galeria Skene
Jelenia Góra

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR