• 2016-03-31

Wyspa Łza

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Fundacja Miasto Literatury zapraszają 1 kwietnia do Galerii Skene w Jeleniej Górze na wernisaż wystawy fotografii Adama Golca pt. Wyspa Łza.

„Wyspa Łza”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wyspa Łza”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma artystyczny kształt podróży, której wynikiem jest książka pt. Wyspa Łza, najnowsza powieść pisarki Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej Nike, i wybitnego fotografa Adama Golca. Opisana w książce Sri Lanka, na którą wyruszają wspólnie autorka i artysta, staje się miejscem poszukiwań i przestrzenią ujawniającą istnienie mrocznej bliźniaczki.

Tytułowa Wyspa Łza niechętnie pokazuje swoje ciemne oblicze. Zaciera granicę między snem a jawą, między tym, co realne, a tym, co chowa się na granicy snu. Zatrzymana w kadrze wyspa zaczyna snuć własną historię. To, czego nie ujawniła w książce, zdradza na tej wyjątkowej wystawie.

Ekspozycja to 14 fotografii składających się na pasjonującą i mroczną opowieść o tajemniczym, od lat inspirującym największych mistrzów reportażu zakątku świata, jakim jest Sri Lanka – tytułowa Wyspa Łza. Prezentowane zdjęcia powstały podczas pobytu autora na Sri Lance, w trakcie pracy nad książką – projektem literacko-fotograficznym, z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej Nike. Pokazana przez Adama Golca Sri Lanka to miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się z magią, zmieniając każdego, kto tam trafia.

Adam Golec (ur. 1970) – jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych takich jak Grand Press Photo,  Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Między innymi jest autorem zdjęcia Wisławy Szymborskiej, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Poetki na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Bohaterami jego reportaży są niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych oraz historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych.

Adam Golec, Wyspa Łza
Od 1 kwietnia do 10 maja 2016 roku
Wernisaż: 1 kwietnia 2016 roku, godzina 17.00
Galeria Skene
Jelenia Góra

Dodaj komentarz