• 2016-03-31

Jazz na dwa fortepiany

9 kwietnia w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert na dwa fortepiany, podczas którego wystąpią Wojciech Niedziela i Piotr Matusik. Duet fortepianowy w muzyce jazzowej to rzadko spotykane brzmienie. Na dwa fortepiany grali między innymi Chick Corea i Herbie Hancock, Kevin Hays i Brad Mehldau, a w Polsce Leszek Możdżer i Adam Makowicz.

„Koncert na dwa fortepiany” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koncert na dwa fortepiany” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Niedziela – dyrektor Instytutu Jazzu Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie, wykładowca Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wspólnie ze swoim byłym studentem – Piotrem Matusikiem wykonają w duecie na dwa fortepiany standardy ery bebopu, swingu i modal jazzu, jak również kompozycje autorskie.

Wojciech Niedziela to czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie od początków lat 80. W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986). Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika.  Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim i innymi.

Piotr Matusik – pianista, kompozytor. Urodzony 5 czerwca 1991 roku w Bielsku-Białej. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Znakomicie odnajduje się w roli sidemana w akustyczno-jazzowym kwartecie skrzypka Bartosza Dworaka, podobnie jak w roli lidera zespołu Piotr Matusik Quartet, wykonując kompozycje Chicka Corei. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną i elektroniczną.

Wojciech Niedziela & Piotr Matusik
9 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Dodaj komentarz