• 2016-03-31

Królowa pustyni

15 kwietnia w polskich kinach swoją premierę będzie miał film pt. Królowa Pustyni w reżyserii Wernera Herzoga. Fabuła filmu przedstawia historię Gertrude Bell, kobiety niezwykłej, która zmieniła bieg historii. W rolę bohaterki wcieliła się Nicole Kidman.

„Królowa Pustyni” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Królowa Pustyni” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i  adrenalinę. Nie nadawała się na spokojną i potulną wiktoriańską żonę, wyprzedzała swoją epokę. Jako pierwsza kobieta ukończyła z wyróżnieniem studia z historii nowożytnej na Oksfordzie. Dyplomu jednak nie dostała, bo uczelnia przyznała to prawo kobietom dopiero trzydzieści lat później.

Zafascynowana Orientem, na własną rękę zjeździła Bliski Wschód. Prowadziła wiele badań wykopaliskowych, stając się uznanym archeologiem samoukiem. Podczas podróży do Jerozolimy dotarła do miejsc, które nigdy wcześniej nie były odwiedzane przez europejskie kobiety. W towarzystwie kilku tragarzy przemierzała tereny, na których regularnie walczyły zwaśnione plemiona, a surowa, ortodoksyjna obyczajowość i religia mogły narazić białą kobietę na poważne problemy.

Miała niezwykły dar zjednywania sobie miejscowych władców, budząc ich szacunek biegłą znajomością arabskiego. Nawiązywała przyjaźnie z wodzami plemiennymi, gościła w namiotach wpływowych szejków, przez wszystkich z szacunkiem nazywana „córką pustyni”. Pracowała dla angielskiego wywiadu w czasie I wojny światowej i zapisała się w historii jako jedna z negocjatorek i architektów współczesnego Iraku.

Królowa Pustyni 
Premiera: 15 kwietnia 2016 roku
Reż. Werner Herzog
Dystrybucja: Best Film

Dodaj komentarz