Kostyrko, Rawski – Spotkanie z artystami

2 kwietnia w krakowskim MCK odbędzie się spotkanie z artystami, których prace prezentowane są na wystawie Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski. To już ostatnie dni trwania wystawy obrazów znanych ukraińskich twórców związanych ze Lwowem.

Wystawa „Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski”, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski”, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żanna Komar, kuratorka wystawy, przedstawi krótko koncepcję ekspozycji, a artyści przy swoich pracach opowiedzą więcej na temat historii związanej z ich powstaniem. Chętnie także odpowiedzą na pytania.

Kostyrko i Rawski stawiają siebie w opozycji do głównego nurtu sztuki współczesnej, dla której inspiracją jest zwyczajność i codzienność. Obaj artyści konstruują swój język, nawiązując do twórczości dawnych mistrzów malarstwa europejskiego. Identyfikują się z fenomenem określonym przez Donalda Kuspita jako nurt Nowych Dawnych Mistrzów.

Ich figuratywne malarstwo operuje instrumentami najbardziej pasującymi do manieryzmu i baroku. Charakteryzuje je dramatyczna ostrość, przesadna ekspresja postawy i ruchów, kolorystyczne i wizualne dysonanse. Łączy je też odbiorca, do którego kierują swą sztukę – jest zorientowana na znawcę, konesera i erudytę. Wystawę tworzy ponad 20 obrazów olejnych wybranych z wcześniejszych wspólnych projektów obu artystów oraz instalacje zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie.

Płótna często posiadają napisy będące zarówno częścią obrazu, jak i ich tytułem. Są wykonane charakterystyczną dla obu malarzy metodą – jest to fonetyczny zapis języka ukraińskiego alfabetem łacińskim. Symbolika takiej formy zapisu – odrzucająca cyrylicę – staje się manifestacją galicyjskiej odrębności, a zarazem wyraża prozachodnią orientację artystów.

Kiedy pod koniec 2013 roku w Kijowie zaczęło wrzeć, obaj artyści porzucili swoje pracownie i stanęli w broniących Majdanu szeregach. Od tego czasu prawie nie malowali tworzyli obrazów – zamiast nich malowali kamuflaże na samochodach osobowych, przemieniając je tym samym w pojazdy bojowe, które miały wesprzeć operację antyterrorystyczną na wschodzie kraju.

Wśród uczestników spotkania wylosowane zostaną katalogi wystawy.

Prace zgromadzone na wystawie zostały wypożyczone z Centrum Sztuki Pavla Gudimova JA GALERIA z Kijowa, kolekcji Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki oraz z kilku prywatnych kolekcji.

Wołodymyr Kostyrko – urodził się w 1967 roku. Mieszka i pracuje we Lwowie. W 1987 roku ukończył Lwowską Szkołę Sztuk Dekoracyjnych i Użytkowych, a w 1995 roku historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1994 roku jest autorem i uczestnikiem projektów zbiorowych i indywidualnych na Ukrainie i poza jej granicami. Uważany jest za najważniejszego rekonstruktora estetycznego obrazu-mitu Lwowa i Galicji jako wytworów cywilizacji łacińskiej. We Lwowie Kostyrko znany jest również jako projektant wnętrz, w tym restauracji Atlas, Mons Pius, kawiarni CK Lokal i Pod Błękitną Butelką (Pid Syn’oju Plaszkoju).

Jewhen Rawski – urodził się w 1966 roku. Mieszka i pracuje we Lwowie. W 1984 roku ukończył Republikańską Szkołę Artystyczną im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Łączenie kilku zawodów artystycznych – malarza, designera, scenarzysty – wywarło wpływ na manierę malarską Rawskiego, ukształtowaną w stylu Nowych Starych Mistrzów. Jego prace znajdują się we Lwowskiej Galerii Sztuki, w ukraińskim Muzeum Sztuki Współczesnej oraz w prywatnych kolekcjach na Ukrainie, w USA, Norwegii, Niemczech, Polsce, Estonii i Holandii.

Wołodymyr Kostyrko i Jewhen Rawski – spotkanie z artystami
Spotkanie towarzyszy wystawie Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski
2 kwietnia 2016 roku, godzina 16.00
Wystawa trwa do 3 kwietnia 2016 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz